Geleneksel finanstan davranışsal finansa: İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyelerine yönelik bir çalışma
From traditional finance to behavioral finance: An application for the academicians of The Istanbul Gelisim University Faculty of Economic, Administrative and Social Sciences
- Tez No: 684638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSANİYE GÖKÇE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmada akademisyenlerde finansal yatırım kararına yönlendiren ve kararlarını şekillendiren eğilimlerinin yatırım takibi ve risk alma eğilimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda akademisyenlerin sosyal eğilimlere yönelik alt boyutlardan rasyonel sürü davranışı eğilimlerinin yatırım ilgisi düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda akademisyenlerin davranışsal eğilimlerinin risk alabilme eğilimi düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak akademisyenlerin davranışsal eğilimlere yönelik alt boyutlardan aşina olanı tercih etme eğilimlerinin risk alabilme eğilimi düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effect of the tendencies that guide and shape the financial investment decision of the academics on investment tracking and risk taking tendency was examined. As a result of the research, academicians' it was determined that the rational herd behavior tendencies of the academicians, one of the sub-dimensions of social tendencies, had a statistically significant effect on investment interest levels. As a result of the research, academicians'it was determined that the behavioral tendencies of the academics had a statistically significant effect on the risk taking tendency levels. In addition, it was determined that the tendency of the academicians to prefer the familiar sub-dimensions of behavioral tendencies had a statistically significant effect on the level of risk taking tendency.