Designing and implementation of electronic device controlled iot for covid 19 patients monitoring through secured communication system
Covid 19 hastaları için güvenli haberleşme sistemi ile izleme yapabilen elektronik cihaz kontrollü ıot tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 684641
  2. Yazar: ALAA HUSSEIN ABDULAAL ABDULAAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFM SHAHEN SHAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Koronavirüs (SARS-CoV-2) salgını, 2019'un sonunda ölüme neden olan ve dünyanın çoğunu tehlikeye atan ve dünya ülkelerini ciddi şekilde tehdit eden tehlikeli bir pandemi olarak dünyayı kasıp kavurmaktadır. Ön saflarda yer alan doktorlar tarafından virüsü keşfetmek ve gerekli aşıları geliştirip tedaviyi icat etmek ve yayılmasını durdurmak ve yayılmasını sınırlamak için büyük çaba sarf ediliyor. Bu tezin amacı, Koronavirüs bulaşmış hastaları izlemek ve doktorların yaptığı çabayı ucuz bir maliyetle azaltmak için bir elektronik sağlık sistemi oluşturmaktır. Bu tez, özellikle sağlık durumlarını izlemek için karantinaya tabi tutulan hastalara yerleştirilecek bir dizi sensörün geliştirilmesine imkan sağlayacaktır. Şu anda, Nesnelerin İnterneti (IoT), büyük bir bilgi devrimi ve hayatımızı kolaylaştıran yeni bir çağın başlangıcı için çalışıyor. IoT, hastanede veya karantina yerlerinde uzaktan sağlık izleme için gelişmiş bir model sağlar. Sensörler hastanın tıbbi bilgilerini alır ve IoT bunu bir web tarayıcısı veya uzaktan bakım sağlayan özel programlar aracılığıyla depolar ve görüntüler. Önerilen program, insan hatasını azaltır ve özellikle birçok ülkede virüs bulaştıktan sonra ciddi doktor sıkıntısı nedeniyle sağlık sisteminin çökmesinden sonra doktor sayısını azaltır ve ayrıca hastaları izlemek için gereken tıbbi cihazların boyutunu azaltarak maliyetlerinin çoğunu azaltır. Sistem, hastaya zamanında ilaç verilmesi için gerçek zamanlı müdahale sağlar, ayrıca hasta için herhangi bir tehlike olması durumunda e-posta ve SMS ile bildirim uyarıları gönderir. Bu bildirim, doktorları her hastanın durumu hakkında bilgilendirecektir. Bu tez EKG, vücut ısısı, vücut hareketi ve kandaki oksijenasyonu, kalp atış hızı, solunum hızı, Glikoz, kan basıncı, GSR ve Hava akışını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Coronavirus (SARS-CoV-2) epidemic swept the world at the end of 2019 as a dangerous pandemic that causes death and exposes much of the world to danger and seriously threatens the countries of the world, while great efforts are being made by doctors in the front ranks to discover the virus and invent treatment and develop vaccines necessary to stop its spread and limit its spread. The objective of this thesis creates an electronic health system to monitor patients infected with Coronavirus and reduce the effort made by doctors at a cheap cost. This thesis will specifically present the development of a set of sensors to be placed on patients who are subject to quarantine to monitor their health status. At this time, the Internet of Things (IoT) is working to bring about a great knowledge revolution and the beginning of a new era, which makes our lives simpler. The IoT provides an advanced model for remote health monitoring in the hospital or in quarantine places. The sensors obtain the patient's medical information and the IoT stores and displays it through a web browser or through special programs, which provides remote care. The proposed program reduces human error and reduces the number of doctors, especially after the collapse of the health system in many countries due to the severe shortage of doctors after being infected with the virus, and also reduces the size of medical devices required to monitor patients while saving much of their cost. The system provides real-time intervention to administer medications to the patient in a timely manner, as well as send notification alerts by email and SMS if there is any danger to the patient. This notice will keep doctors informed of each patient's condition. This thesis discusses ECG, body temperature, body movement, and oxygenation in the blood, heart rate, respiratory rate, Glucose, blood pressure, GSR and Airflow.