Sorption properties of a high silica zeolite ZSM-35
Yüksek silika zeolit ZSM-35 in sorpsiyon özellikleri
- Tez No: 68465
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇULFAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Öz YÜKSEK SELİKA ZEOLIT ZSM-35'IN SORPSIYON ÖZELLİKLERİ Öztin, Abdullah Yüksek Lisans, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayrettin Yücel Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali Çulfaz Ocak 1997, 84 sayfa Bu çalışmada, ZSM-35'in ( Na- ve H-formu ) sorpsiyon kapasiteleri ve hızlan; su, metanol, hekzan, benzen, etilbenzen, orto-, meta-, paraksilen molekülleri için gravimetrik metodla elektroterazi kullanılarak oda sıcaklığında tesbit edilmiştir. ZSM-35 örneklerinde en yüksek kapasite çok çabuk sorblanan su ve metanol için görülmüştür. Diğer moleküllerin kapasiteleri su ve metanola oranla düşük olup aynı zamanda daha yavaş sorblanmaktadırlar. İyon değişiminin sorpsiyon kapasitesi ve kinetiğine olan tesiri saptanmıştır. Sorpsiyon deneyleri sırasında, örnekler üzerinde karbon depozitleri görülmüştür. Karbon depozitinin kaynağı, kesin olarak belli değildir çünkü odasıcaklığında hidrokarbonların ayrışımı beklenen bir durum değildir. Bunun rejenerasyon sırasında bazı hidrokarbonların parçalanmasından dolayı olduğundan şüphe etmekteyiz. Değişik kinetik çaplardaki moleküllerin sorblanma kapasiteleri ve hızlan, molekül kinetik çapının, kapasite ve sorblanma hızına tesir eden tek etken olmadığını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : ZSM-35, Sorpsiyon Özellikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SORPTION PROPERTIES OF A HIGH SILICA ZEOLITE ZSM-35 Öztin, Abdullah M.S., Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Hayrettin Yücel Co-Supervisor : Prof. Dr. Ali Çulfaz January 1997, 84 pages In this study, the sorption capacities and rates of sorption on ZSM-35 ( Na- and H-form ) for some probe molecules; water, methanol, hexane, benzene, ethylbenzene, o-, m-, p-xylene have been determined by gravimetric method using an electrobalance at room temperature. ZSM-35 samples had the highest sorption capacity for water and methanol that were sorbed very rapidly. The sorption capacities of other sorbates were considerably lower and had slower rates of sorption. The influence of ion-exchange on the sorption capacity and kinetics was confirmed. During the sorption experiments, coke deposition on the zeolite samples was noticed. The source of the coke was not clear since the cracking of hydrocarbons at room temperature was not expected. We suspect that cracking of -iii-some hydrocarbons occurred during the regeneration step where the temperature was raised to about 400 °C. The sorption capacities and the rates of sorption of sorbate molecules with different kinetic diameters indicated that the kinetic diameter is not the only factor affecting the capacity and the rates of sorption. Key Words : ZSM-35, Sorption Properties -IV-