İbn Hazm'ın El-Muhallâ adlı eserinde İmâm Mâlik'e nispet edilen görüşlerin tespit ve tahkiki (ibadetler örneği)
Investigation and verification of the opinions applied to İmâm Mâlik in İbn Hazm's title Al-Muhallâ (sample of worship)
  1. Tez No: 684655
  2. Yazar: SALMAN ERDEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Zâhirî Mezhebinin ikinci imâmı kabul edilen İbn Hazm, teze konu olan el-Muhallâ'da, kendi görüşlerinin yanında diğer mezhep imâmlarının görüşlerini de vermiş, yer yer bu görüşlere katılmış yer yer sert eleştiriye tabi tutmuştur. İbn Hazm'ın bu eserinde, görüşlerini verdiği âlimlerden biri de İmâm Mâlik'tir. Bu tezde İbn Hazm'ın ibadet konularında İmâm Mâlik'e nispet ettiği görüşlerin tespit ve tahkiki yapılmıştır. Tez giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin önemi ve amacı, sınırlılıkları ile tezde başvurulan başlıca kaynakların izahı yapılmıştır. Birinci bölümde İbn Hazm ve İmâm Mâlik'in hayatı, eserleri ve bilhassa tezin ana kaynağını oluşturan el-Muhallâ'dan bahsedilmiştir. Tezin ana gövdesini oluşturan ikinci bölümde el-Muhallâ'da ibadet bahislerinde, İmâm Mâlik'e nispet edilen görüşlerin tespiti ve İmâm Mâlik'in el-Muvatta adlı eseri ile Mâlikî mezhebinin meşhur eserlerinden tahkiki yapılmıştır. Bu çalışmada İmâm Mâlik'e ait 253 görüş tespit ve tahkik edilmiştir. Bu görüşlerin 236 tanesinde isabet, 9 tanesinde hata 8 tanesinde ise kısmen isabet tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise yapılan araştırma sonucuna dayanarak değerlendirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibn Hazm, who is accepted as the second imâm of the Zahiri sect, included the opinions of other sect imâms as well as his own opinions in al-Muhallâ, which is the subject of the study. Although there were parts where he agreed with the opinions of others, he had sometimes harshly criticized their opinions. In addition to parts where he agreed with others, he harshly criticized them in some parts. One of the scholar to whom Ibn Hazm gave his opinions in this work is Imam Mâlik. In this study, the opinions that Ibn Hazm attributed to Imam Mâlik on the subjects of worship were determined and analyzed. The study consists of introduction, two parts and conclusion. In the introduction part, the limitations, purpose and importance of the research as well as prior studies on the subject are explained. In the first chapter, the life and works of Ibn Hazm and Imam Mâlik, and especially al-Muhallâ, which is the main source of the thesis, are mentioned. In the second part, which constitutes the main structure of the study, the opinions attributed to Imam Mâlik in the subject of worship in al-Muhallâ were determined and the study of Imam Mâlik's al-Muvatta and the famous works of the Mâliki sect were examined. In the thesis, 253 opinions of Imam Mâlik were identified and examined. 236 of these opinions were accurate, 9 of them were errors, and 8 of them were partially accurate. In the conclusion part of the study, there are evaluations based on the results of the research.