Lomber diskopatide Disc-Fx yöntemiyle Intradiskal diskektomi + RFTC uygulanan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients who had Intradiscal discectomy + RFTC with Disc-Fx method in lumbar discopathy
  1. Tez No: 684659
  2. Yazar: HATİCE KAYKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AŞIK, ÖĞR. GÖR. SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Alt bel ağrısı hayat kalitesini bozan hem sosyal hem de çalışma hayatında kısıtlılığa neden olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda sıklığı giderek artmaktadır ve konservatif ya da cerrahi prosedürler ile tedavi edilmeye çalışılır. Fakat konservatif tedaviye yanıt alınamadığında yüksek komplikasyon oranlı cerrahi planlamak ne kadar akıllıcadır? Günümüzde cerrahi kadar etkin ve daha az komplikasyonlu minimal invazif prosedürler bu nedenle yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada alt bel ağrısı nedenli minimal invazif tekniklerden biri olan Disc-Fx prosedürünün etkinliğinin araştırılması planlandı. Bu nedenle de çalışmamıza, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Algoloji Ameliyathanesi'nde Ocak 2015 ile Haziran 2019 tarihleri arasında, Disc-Fx prosedürü uygulanan hastalar dâhil edildi. Bu prosedür uygulanan hasta ve hasta yakınları telefonla arandı. Hasta ve hasta yakınlarına bilgi verildi ve onam alındıktan sonra işlem öncesi ve işlem sonrasına yönelik sorular soruldu. Hastaların verileri telefonla elde edildi. 18 yaşından büyük, 40 hastanın bilgileri toplanıp, oluşturulan protokole göre retrospektif olarak incelendi. Daha sonra veriler istatistiksel hesaplamaya tabi tutularak sonuçlar elde edildi. Elde ettiğimiz veriler ışığında; literatüre benzer şekilde, preoperatif VAS, ODI ve MacNab skorlarının postoperatif 1.,6. ve 12. Ayların sonundaki değerleri arasında anlamlı fark tespit edildi. Hatta preoperatif döneme göre postoperatif her bir dönemlerdeki VAS, ODI ve MacNab değerleri arasında anlamlı fark tespit edildi. Ayrıca çalışmamızda alt bel ağrısı etiyolojisinde önemli olabilecek faktörler de değerlendirildi. Sonuç olarak Disc-Fx prosedürünün düşük komplikasyon oranları, hasta sonuçları ve analjezik ihtiyacında azalma oluşturması sebebiyle özenle seçilen hastalar için umut vaat eden bir prosedür olduğunu düşünülmektedir. Daha fazla hasta sayısı ile daha uzun süre hasta takibi yapılan randomize kontrollü çalışmaların yapılması sonucu daha net sonuçlar elde edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Low back pain is an important public health problem that impairs quality of life and causes limitations in both social and working life. Its incidence is increasing, especially in developed and developing societies. It is tried to be treated with conservative or surgical procedures. But how wise is it to plan surgery with a high complication rate when conservative treatment fails to respond? For this reason, minimally invasive procedures that are as effective as surgery and with less complications are becoming common nowadays. In this study, it was planned to investigate the effectiveness of the Disc-Fx procedure, which is one of the minimally invasive techniques for low back pain. Therefore, patients who underwent Disc-Fx procedure between January 2015 and June 2019 at Ankara University Medical Faculty İbn-i Sina Hospital Algology Operating Room were included in our study. The patients and their relatives who underwent this procedure were called by phone. The patients and their relatives were informed, and after consent was obtained, questions were asked before and after the procedure. The data of the patients were obtained by telephone. Data of 40 patients older than 18 years of age were collected and analyzed retrospectively according to the established protocol. Then, the data were subjected to statistical calculation and the results were obtained. In the light of the data we obtained; similar to the literature, there was a significant difference between preoperative and postoperative 1.,6. and 12th months of VAS, ODI and MacNab values. In fact, a significant difference was found between the VAS, ODI and MacNab values in each postoperative period compared to the preoperative period. In addition, factors that may be important in the etiology of low back pain were also evaluated in our study. In conclusion, the Disc-Fx procedure is thought to be a promising procedure for carefully selected patients due to its low complication rates, patient outcomes and reduced need for analgesics. It has been concluded that more precise results can be obtained as a result of randomized controlled studies with a larger number of patients and longer follow-up of patients.