Multipl skleroz tanılı bireylerde sosyal katılım düzeyinin yürüyüş, denge ve düşme korkusu ile ilişkisi
The relationship of social participation level with walging, balance and fear of fall in individuals diagnosed with multiple sclerosis
- Tez No: 684660
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÇETİŞLİ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı Multipl Skleroz (MS) tanılı bireylerin sosyal katılım düzeylerinin yürüyüş, denge ve düşme korkusu değişkenleri ile ilişkisini incelemek ve bu değişkenlerin sosyal katılım düzeyini hangi oranda tahmin ettiğini bulmaktır. Çalışmaya 18-60 yaş aralığında MS tanılı 39 birey dâhil edildi. Katılımcıların değerlendirmelerinde sosyal katılım düzeyleri için Toplumsal Bütünleşme Anketi (TBA), yürüme kapasiteleri için 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), denge düzeyleri için SportKAT 550-TS Kinestetik Denge Cihazı® ve düşme korkuları için Modifiye Düşme Etkinlik Ölçeği (MDEÖ) kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalamaları 38,33 ± 11,33 yıl olup, Genişletilmiş Engellilik Durum Ölçeği (GEDÖ) ortalaması 3,03 ± 2,48 puan idi. Katılımcıların 30'u kadın ve 9'u erkekti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between social participation (SP) levels of individuals diagnosed with Multiple Sclerosis (MS) with the variables of walking, balance, and fear of falling and find to what extent these variables predict the SP level. Thirty-nine individuals diagnosed with MS between the ages of 18-60 were included in the study. In the assessment of the participants, Community Integration Questionnaire (CIQ) for SP levels, 6 Minute Walking Test (6MWT) for walking capacities, SportKAT 550-TS Kinesthetic Balance Device® for balance and Modified Falling Efficiency Scale (MFES) for fear of falling were used. The mean age of the participants was 38.33±11.33 years and Expanded Disability Status Scale (EDSS) score was 3.03±2.48. Thirty participants were women and nine participants were men.