Riskli birimlerde çalışan hemşirelerin ölüme ilişkin farkındalık düzeyleri ile ölümcül hastaya tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the death awareness levels of the nurses working in risky units and their attitudes to the terminally patient
- Tez No: 684672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma riskli birimlerde çalışan hemşirelerin ölüme ilişkin farkındalık düzeyleri ile ölümcül hastaya tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çankırı Devlet Hastanesi, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi'nde riskli birimlerde çalışan hemşireler (N: 278), örneklemini ise, dahil edilme kriterlerini taşıyan hemşireler oluşturmuştur (n:190). Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Ölüm Farkındalığı Ölçeği (ÇBÖFÖ), Ölüm ve Ölümcül Hastaya Yaklaşım Tutum Ölçeği (ÖÖHYTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler sayı, yüzde, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U, regresyon ve korelasyon analizi testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmada, hemşirelerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, mesleği isteyerek seçme durumu, meslekte toplam çalışma süresi, görev yaptığı klinik, görev yaptığı klinikte toplam çalışma süresi, görev yaptığı klinikten memnun olma durumu, çalışılan birimde ölüm olaylarında diğer hastaların etkilenmesini önleyebilme, kendisinde bir sağlık sorunu varlığı, ölümü düşünme sıklığı, çalışılan birimde ölümle karşılaşma sıklığı ve ölüme yönelik hizmet içi eğitimleri yeterli bulma durumlarının ÖÖHYTÖ ve ÇBÖFÖ puanlarını etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conduct in a descriptively in order to determine the relationship between the awareness levels of the nurses working in risky units and their attitudes towards approaching the terminally patient. The population of the research is Çankırı State Hospital, nurses working in risky units at Çankırı Private Karatekin Hospital (N: 278); The sample consisted of nurses who met the inclusion criteria (n:190). The data were collected using the Personal Information Form, The Multidimensional Death Awareness Scale (TMDAS) and the Attitude Scale for Approaching the Death and the Terminally Patient (ASADTP). Data were evaluated with number, percentage, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U, regression and correlation analysis tests. In the study, ıt has determined that the age, gender, marital status, educational status, choice of profession voluntarily, total working time in the profession, the clinic where they work, the total working time in the clinic, their satisfaction with the clinic, their ability to prevent other patients from being affected in the event of death in the unit, the presence of a health problem, the frequency of thinking about death, the frequency of encountering death in the unit where they work, and finding sufficient in-service training on death are found to be sufficient to affect the scores of ASADTP and TMDAS.