İstanbul Adalar ilçesi ormanlarının kent ormanı kapsamında değerlendirilmesi üzerine yaklaşımlar
Approacher on the evaluation of Istanbul prince Islands forests in the scope of urban forestry
- Tez No: 684678
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GIYASETTİN DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hızlı nüfus artışı ile yoğunlaşan konut alanları ve iş merkezleri, bilinçsiz çevre kullanımı sonucunda şehirli halkın rekreatif faaliyetlerini yapabileceği alanlar azalmış, sağlıklı kent dokusu varlığını yitirmeye başlamıştır. Oysaki yoğun iş temposu ve şehir yaşamı insanlarda dinlenme, şehrin stresinden ve gürültüsünden uzaklaşma arzusu doğurur. Bu tez çalışmasında İstanbul Adaları örneğinde kentsel doku içerisinde yer alan ormanların sürdürülebilirliğini koruyarak, flora ve faunasını tehlikeye atmadan kent ormanları olarak değerlendirilmesi üzerine yaklaşımlar geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle kent, kentsel yeşil alan, rekreasyon, kent ormanları kavramları incelenmiştir. Daha sonra çalışma alanına ait veriler toplanmış bu veriler üzerinden haritalar türetilmiş ve analizler yapılmıştır. Bütün bulgular sentezlenerek bir model çalışması ortaya konmuştur. Model çalışmasında koruma kullanma dengesini sağlayarak talebe cevap vermek, doğal çevreye uyumlu fonksiyon alanları geliştirerek mekan baskısını azaltmak öncelik olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Residential areas and business centers intensified with rapid population growth, as a result of unconscious utilization of the environment, the areas where the urban people can do their recreational activities have decreased, and the healthy urban texture has begun to lose its existence. However, intense work tempo and city life cause people to desire to rest and to move away from the stress and noise of the city. In this thesis study, in İstanbul islands approaches have been developed to evaluate the forests in the urban texture as urban forests without endangering their flora and fauna, while preserving their sustainability. In this study, first of all, the concepts of city, urban green space, recreation, urban forests were examined. Then, via the data belonging to the study area that were collected, maps were derived and analyzes were made. Synthesizing all findings, a model study was put forth. The priority in the model study is to respond to the demand by providing a conservation and utilization equilibrium, and to reduce the pressure of space by developing areas of function compatible with the natural environment.