Muhammed Ferid Vecdî'de nübüvvetin bilimsel temellendirilmesi
Scientific justification of prophethood in Muhammed Ferid Vecdî
- Tez No: 684679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Muhammed Ferid Vecdî, XIX. yüzyılın sonu ve XX. yüzyılın başlarında yaşamış Mısırlı bir ilim adamıdır. Gerek dini, gerekse de beşeri alanda çalışmaları bulunan Vecdî, Tefsir, Kelam, Felsefe ve Edebi alanlarda pek çok eser telif etmiştir. Bununla beraber hacimli bir ansiklopedik esere de sahiptir. Dolayısıyla Vecdî'nin pek çok alanda donanımlı bir ilim adamı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca önemli bir edebi kişiliğe sahip olan Vecdî, el-Ezher dergisinde pek çok yazı kaleme almıştır. Bu Çalışmamızda Ferid Vecdî'yi ele almamızdaki neden, fikirlerinin pek çok âlimden farklı olmasıdır. Zira onun düşüncelerinin temelinde Batı'da aldığı eğitim yatmaktadır. O Batı'da elde ettiği düşünceleri İslâmî kimliğe aykırı olmayacak şekilde öne sürmeye çalışmıştır. Konu olarak nübüvveti seçmemizdeki amaç; son dönem âlimlerinden olan Vecdî'nin nübüvvet konusuna ne gibi yenilikler kattığını ortaya koymaktır. Çünkü Vecdî de“Yeni İlm-i Kelâm”anlayışını savunan âlimlerden birisidir. Müellifimizin bu konuda bilimsel temellendirmeye gitmesindeki neden ise aklın bu gibi konuları daha kolay bir şekilde kabul etmesini sağlamasıdır. Son olarak bu çalışmayı nesnel bir bakış açısıyla ele almaya gayret ettik. Ferid Vecdî'nin nübüvvet konusu özelindeki görüşlerinin tutarlı olup olmadığını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Muhammed Ferid Vecdî, XIX. the end of the century and the XX. He is an Egyptian scientist who lived at the beginning of the century. He has authored many works in the fields of Vecdî, Tafsir, Kalam, Philosophy and Literature, who have both religious and human studies. However, it also has a voluminous encyclopedic work. Therefore, we can say that Vecdî is a well-equipped scientist in many fields. He also wrote many articles in Vecdî al-Azhar magazine, who had an important literary personality. The reason why we deal with Ferid Vecdi in this study is that his ideas are different from many scholars. Because the basis of his thoughts is the education he received in the West. He tried to put forward the ideas he obtained in the West in a way that would not contradict the Islamic identity. The purpose of choosing prophethood as a subject; The aim of this study is to reveal what kind of innovations Vecdi, who is one of the last period scholars, has added to the subject of prophecy. Because Vecdi is one of the scholars who defend the understanding of“New Science of Kalam”. The reason why our author goes on a scientific basis on this issue is that it enables the mind to accept such issues more easily. Finally, we tried to handle this study from an objective point of view. We tried to reveal whether Ferid Vecdî's views on the subject of prophethood are consistent or not.