Hemogram parametrelerinin preeklampsi şiddetini öngörmedeki rolünün değerlendirilmesi
The evaluation of predicting severity of preeclampsia with the role of hemogram parameters
  1. Tez No: 684721
  2. Yazar: MULAİM SİZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH PEKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gebelerde görülme sıklığı yüksek olan ve hem fetal hem de maternal morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden preeklampsinin erken tanı ve tedavisi önemlidir. Bu çalışmada preeklampsi ön tanısı ile kliniğimize yatan ve kontrol grubu olarak seçilen hastalarda hastaneye başvuru esnasında hemogram parametrelerinin preeklampsiyi ve/veya preeklampsi şiddetini öngörmedeki rollerini belirlemek amaçlandı. Bu çalışmaya Ocak 2018 ile Aralık 2019 tarihleri arasında tersiyer bir merkeze baş vuran 158'si şiddetli özellik gösteren preeklampsili (grup 1), 40'ı şiddetli özellik göstermeyen preeklampsili (grup 2) toplam 198 preeklampsi (preeklampsi grubu) tanısı almış gebe dahil edildi. Kontrol grubu olarak çalışmaya sağlıklı bir gebelik sürecini geçiren 126 gebe dahil edildi. Bu hastalardan ilk başvuru anındaki hemogram parametrelerinden hemoglobin (HB), hemotokrit (HCT), platelet sayısı (PLT), nötrofil sayısı, ortalama trombosit hacmi (MPV), ortalama eritrosit hacmi (MCV), ortalama eritrosit dağılım genişliği (RDW), platelet crit (PCT), ortalama eritrosit hemoglobini (MCH), ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) ve lökosit sayısı gibi parametreler kayıt altına alındı. Ayrıca aynı kan örneğinden sistemik inflamatuvar yanıt belirteçleri olan nötrofil/lenfosit oranı (NLO), trombosit/lenfosit oranı (TLO), monosit/lenfosit oranı (MLO), trombosit/nötrofil oranı (TNO) hesaplandı. Şiddetli özellik gösteren ve göstermeyen PE gruplarında çalışılan parametrelerden MCV, MPV, NLO, TNO'nun istatistiki analizinde gruplar arasında anlamlı fark yok iken kontrol grubu ile preeklampsi grubu arasında bu parametrelerde istatistiki anlamlı farklılık tespit edildi. Sonuç olarak maternal-fetal morbidite ve mortalite üzerinde etkili olan, preeklampsiyi ön görmede basit ve ucuz bir tetkik olan ve hemen hemen her hastanede erişilebilen hemogram parametrelerinden MPV, MCV, TNO ve NLO ile preeklampsi gelişiminin öngörülebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and treatment of preeclampsia, which has a high incidence in pregnant women and is one of the leading causes of both fetal and maternal morbidity and mortality, is important. This study aimed to determine the role of hemogram parameters taken at the time of admission to the hospital in predicting preeclampsia and/or the severity of preeclampsia in patients admitted to our clinic with the diagnosis of preeclampsia and selected as the control group. A total of 198 pregnant women with preeclampsia (preeclampsia group), 158 with severe preeclampsia and 40 with non-severe preeclampsia, who applied to a tertiary center between January 2018 and December 2019, were included in this study. As the control group, 126 pregnant women who had a healthy pregnancy were included in the study. Among the hemogram parameters of these patients at the time of first admission, parameters such as hemoglobin (HB), hematocrit (HCT), platelet count (PLT), neutrophil count, mean platelet volume (MPV), mean red cell volume (MCV), mean red cell distribution width (RDW), platelet crit (PCT), mean red cell hemoglobin (MCH), mean red cell hemoglobin concentration (MCHC) and leukocyte count was recorded. In addition, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (TLR), monocyte/lymphocyte ratio (MLR), and platelet/neutrophil ratio (TNR), which are systemic inflammatory response markers, were calculated from the same blood sample. While there was no significant difference between the groups in the statistical analysis of MCV, MPV, NLR, and TNO, which are the parameters studied in PE groups with and without severe features, a statistically significant difference was found between the control group and the preeclampsia group in these parameters. As a result, we think that the development of preeclampsia can be predicted with the hemogram parameters MPV, MCV, TNO and NLR, which are simple and inexpensive tests and can be accessed in almost every hospital, in predicting preeclampsia, which is effective on maternal-fetal morbidity and mortality.