Toplam Özürlülük İndeksi Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliği
Turkish adaptation, validity and reliability of the Total Disability Index questionnaire
- Tez No: 684755
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ağrı, özellikle kronik ağrı, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kronik bel ağrısı en sık rastlanan ve aktivite limitasyonuna neden olan kronik ağrıların başında gelmektedir, kronik boyun ağrısı ise ikinci sırada yer almaktadır. Literatürde bel ve boyun ağrılarının birbirlerini tetiklediğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle omurganın bir bütün olarak değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı kronik bel ve/veya boyun ağrısı olan bireylerde Toplam Özürlülük İndeksi Ölçeği (TÖİÖ)'nin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenilirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 3 aydan uzun süredir bel ve/veya boyun ağrısı olan 18-65 yaş aralığında 77 birey dahil edildi. TÖİÖ'nin güvenirliğini belirlemek için iç tutarlılık ve test-tekrar test analizleri yapıldı. İç tutarlılık Cronbach Alfa değeri ile, test-tekrar test analizleri ise Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı ile değerlendirildi. TÖİÖ'nin geçerliğine birleşim geçerliği yöntemi ile bakıldı. Birleşim geçerliği için TÖİÖ'nün Fonksiyonel Bel Ağrısı Skalası (FBAS), The Core Outcome Measure Index (COMI) – Neck, Kısa Form-36 (KF-36) Yaşam Kalitesi Anketi ile arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pain, especially chronic pain, is an important public health problem. Chronic low back pain is the most common chronic pain that causes activity limitation, and chronic neck pain is the second most common. In literature, there are studies that indicate that low back and neck pain trigger each other. Therefore, it is essential to evaluate the spine as a totally. This study aimed to adapt to Turkish and investigate its validity and reliability of the Total Disability Index (TDI) Questionnaire in individuals with chronic low back and/or neck pain. 77 individuals between the ages of 18-65 with low back and/or neck pain lasting for at least 3 months were included in the study. Internal consistency and test-retest analyses were used to determine the reliability of the TDI. Internal consistency was evaluated with the Cronbach Alpha value and test-retest analyses were evaluated with the Intraclass Correlation Coefficient. The validity of the TDI was evaluated with the convergent validity method. Pearson Correlation Analysis was used to assess the convergent validity of the relationship between TDI and the Functional Back Pain Scale (FBAS), Core Outcome Measure Index (COMI) - Neck, Short Form-36 (SF-36) Quality of Life Questionnaire.