İrritable bağırsak sendromu olan hastalarda fodmap diyetinin yaşam kalitesi ve semptomatik etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the quality of life and symptomatic effects of fodmap diet in patients with irritable bowel syndrome
- Tez No: 789062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İrritable bağırsak sendromu (İBS); patolojisi tam olarak bilinmeyen karın ağrısı, şişkinlik ve değişken bağırsak alışkanlıkları ile karakterize kronik bir fonksiyonel bağırsak bozukluğudur. Bu çalışma, farklı eğitim düzeylerindeki 18 yaş ve üzeri Roma IV kriterlerine göre İBS tanısı konmuş bireylerde, güncel diyet yaklaşımı olan Düşük FODMAP Diyeti'nin semptomlara ve yaşam kalitesindeki değişikliklere etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. 1 Haziran-1 Aralık 2022 tarihleri arasında İzmir'de bulunan İzmir Ekonomi Üniversitesi Medicalpoint Hastanesi'nde yürütüldü. Çalışma, Roma IV kriterlerine göre İBS tanısı almış, beslenme ve diyet polikliniğine başvuran 53 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirildi. Gönüllü katılımcılarla yüz yüze görüşme yapılarak 4 haftalık süre boyunca Düşük FODMAP Diyet uygulaması istendi. Veriler görüşme esnasında anket yoluyla toplandı. Ankette ilk olarak 'Bireylerin Genel Özellikleri Anket Formu' uygulandı. Bireylere diyet müdahalesi öncesinde ve sonrasında İBS-Semptom Şiddet Skoru (İBS- SSS) ve İBS Yaşam Kalite İndeksi Ölçeği (İBS-QOL, İBS-YK) uygulandı. Çalışmadaki kadın katılımcı oranı %81.14 iken erkek katılımcı oranı %18.86 olarak belirlendi. IBS hastalarının FODMAP diyeti öncesi semptom şiddeti ortalaması (M = 335,66, SE = 13,02) iken FODMAP diyeti sonrası semptom şiddeti ortalaması (M = 121,32, SE = 10,14) olarak bulundu. Bu oranın istatiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi, t(52) = 19,71, p < 0.05. İBS hastalarının FODMAP diyeti öncesi yaşam kalitesi ortalaması (M = 99,94, SE = 3,64) iken FODMAP diyeti sonrası yaşam kalitesi ortalaması artış göstererek (M = 135,55, SE = 2,38) olarak saptandı. Bağımlı grup t-testi analiz sonuçlarına göre, katılımcıların yaşam kalitelerinde FODMAP diyeti öncesi sonrası arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulundu t(52) = -12,03, p < 0.05. Çalışma sonucunda düşük FODMAP diyetinin İBS hastalarında semptom şiddetini azaltmada ve yaşam kalitesini iyileştirmede etkili bir diyet olduğu görülmekte olup, İBS tanısı konan hastalarda beslenme ve diyet uzmanları tarafından FODMAP diyet uygulanmasının benimsenmesinin önemli olduğu vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Irritable bowel syndrome (IBS); It is a chronic functional bowel disorder characterized by abdominal pain, bloating, and variable bowel habits of unknown pathology. This study was conducted to examine the effects of the current dietary approach, the Low-FODMAP Diet, on symptoms and changes in quality of life in individuals with different education levels, aged 18 and over, diagnosed with IBS according to the Rome IV criteria. It was carried out between 1 June-1 December 2022 at İzmir University of Economics Hospital of Medicalpoint in İzmir. The study was carried out with 53 volunteer participants who were diagnosed with IBS according to the Rome IV criteria and applied to the nutrition and diet outpatient polyclinic. A face-to-face interview was conducted with the volunteer participants and they were asked to apply a Low FODMAP Diet for a period of 4 weeks. Data were collected through a questionnaire during the interview. In the survey, firstly, the 'General Characteristics of Individuals Questionnaire Form' was applied. IBS-Symptom Severity Score (IBS-SSS) and IBS Quality of Life Index (IBS-QOL) were administered to individuals before and after dietary intervention. While the rate of female participants in the study was 81.14%, the rate of male participants was determined as 18.86%. The mean symptom severity of IBS patients before the FODMAP diet (M = 335.66, SE = 13.02) was found to be the mean of the symptom severity after the FODMAP diet (M = 121.32, SE = 10.14). This ratio was statistically significant, t(52) = 19.71, p < 0.05. While the mean quality of life of IBS patients was (M = 99.94, SE = 3.64) before the FODMAP diet, the mean quality of life increased (M = 135.55, SE = 2.38) after the FODMAP diet. According to the dependent group t-test analysis results, a statistically significant difference was found between before and after the FODMAP diet in the quality of life of the participants. t(52) = -12.03, p < 0.05. As a result of the study, it is seen that the low-FODMAP diet is an effective diet in reducing the severity of symptoms and improving the quality of life in IBS patients, and it should be emphasized that it is important to adopt the FODMAP diet by dietitians in patients diagnosed with IBS.