Kadınların duygusal yeme davranışları, stres düzeyleri ve beslenme durumlarının çalışma durumuna göre incelenmesi
Investigation of emotional eating behaviours, stress levels and nutritional status of women according to working status
- Tez No: 684764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma Muğla ili Yatağan ilçesi İlçe Sağlık Müdürlüğü beslenme ve diyet birimine başvuran 148 çalışan ve 148 çalışmayan olmak üzere 296 gönüllü kadın ile yürütülmüş olup, katılımcıların duygusal yeme davranışı ve stres durumlarının beslenme durumlarına olan etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, yeme davranışları (Üç Faktörlü Revize Beslenme Anketi (TFEQ-R18) ve Duygusal İştah Anketi (DİA), stres düzeyleri (Algılanan Stres Ölçeği-14) ,antropometrik ölçümleri ve 24 saatlik besin tüketim kaydı formu içeren anket formu yüz yüze uygulanmıştır. Çalışma durumu ile ana öğün sayısı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p0,05). Çalışan kadınlarda DİA olumlu puanı daha yüksek gözlenirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out with 296 volunteer women, 148 of whom were working and 148 of whom were unemployed, who applied to the nutrition and diet unit of the District Health Directorate of Yatağan, Muğla province, to determine the effect of emotional eating behavior and stress on the nutritional status of the participants. A questionnaire including demographic characteristics, dietary habits, eating behaviors (Three-Factor Revised Nutrition Questionnaire (TFEQ-R18) and Emotional Appetite Questionnaire (EAQ), stress levels (Perceived Stress Scale-14), anthropometric measurements, and 24-hour food consumption record form of the participants. applied face to face. A significant relationship was found between working status and the number of main meals (p0.05). While the positive score of EAQ was observed to be higher in working women (p0.05).