Psikolojik sermaye ve dönüşümcü liderlik ilişkisinde gelişime açıklığın düzenleyici etkisinin incelenmesi
A research on determining the relationship between psychological capital and transformational leadership and the moderator effect of openness
- Tez No: 684779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZGE ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışanların psikolojik sermayeleri ile dönüşümcü liderlik ilişkisinde çalışanların gelişime açıklıklarının düzenleyici rolünü incelemektedir. Ölçüm araçları olarak Psikolojik Sermaye Ölçeği, Dönüşümcü ve Etkileşimci Liderlik Ölçeği ve Beş Faktör Envanteri'nin gelişime açıklık alt boyut soruları kullanılmıştır. Çeşitli sektörlerden 252 kişinin katıldığı araştırma bulgularına göre, psikolojik sermaye ile dönüşümcü liderlik arasında ve dönüşümcü liderlik ile pozitif psikolojik sermayenin tüm bileşenleri arasında ayrı ayrı pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir. Analizler sonucunda psikolojik sermaye ile dönüşümcü liderlik arasındaki ilişkide gelişime açıklığın düzenleyici rolüne rastlanmamıştır. Ancak gelişime açıklığın, dönüşümcü liderlik ile psikolojik sermayenin iyimserlik alt boyutu arasındaki ilişkide pozitif yönlü, dönüşümcü liderlik ile psikolojik sermayenin öz yeterlilik alt boyutu arasındaki ilişkide de negatif yönlü düzenleyici rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study was to investigate the relationship between psychological capital of employees and transformational leadership and the moderator role of openness of the employee in this relationship. As measurement tools, Psychological Capital Scale, Transformational and Transactional Leadership Scale and Openness sub-dimension questions of The Big Five Inventory were used. According to the findings of the research in which 252 people from various sectors participated, it was determined that there was a positive relationship between transformational leadership and employees' psychological capital. It was also found that there was a positive relationship between transformational leadership and all components of positive psychological capital. As a result of the analyzes, the moderator role of openness in the relationship between transformational leadership and employees' psychological capital was not found. However, openness has been found to play a positive role on moderatoring the relationship between transformational leadership and optimism sub-dimension of psychological capital, and a negative role on moderatoring the relationship between transformational leadership and self-efficacy sub-dimension of psychological capital.