Kent simgesinin görsel öğeler ile tasarımı Bursa örneği
Design of city with visual elements example of Bursa
- Tez No: 684780
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Zihinde yaratılan düş gücü ile imgeler üretilmektedir ve imgelerin içerisinde farklı anlamlar bulunmaktadır. Birçok anlam ifade eden imgeler, gerçeği kurarlar, yıkarlar ve farklılaştırırlar. Hazırlanan tasarımlar, ilham alınan öğenin aynen aksetmesi değildir, simgelenen yapının tekrar yaratılarak tasarlanmasıdır. İmgelerin asıl yapıdan ayrılarak tekrar bir araya getirilmesi ile Bursa simgelenmeye çalışılmıştır. Tasarımlarda bir zaman dilimine atıf yapılmamakla beraber Bursa ile bütünleşen mekanlar ve görseller vurgulanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın içeriğinde“imge”ve“simge”gibi genel ve geniş bir anlam ifade eden kavramları kullanılmıştır ve bu kavramlar üzerinden daha öznel bir yapıya odaklanılmaktadır. Bu çalışma ile Bursa kentine dair belirlenen öğeler özelinde tasarımların üretilmesi amaçlanmıştır. Bursa'ya ait görülen görüntülerin betimlemesini, çağrışımlarını ifade eden tasarımlar oluşturulmuştur. Bursa kültürü ile etkileşim içerisinde olan bireylerin bu kenti anlaması ve tasarlanan simgeler boyutunda yorumlaması amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen tasarımların göstergebilimsel analizi yapılarak tasarımcının yorumu aktarılmaktadır. Küresel bir salgın ile mücadele edilen şu günlerde sosyal hareketliliğin de kısıtlanması nedeniyle tasarımların çevrimiçi sergi ile sergilenmesi fikri ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda çevrimiçi sergi, tasarımların izleyicisiyle buluşmasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda tasarımcı tarafından oluşturulan Bursa'ya ait simgelerin yer aldığı tasarımların ürün olarak satışı da söz konusudur.
Özet (Çeviri)
We have a lot of dreams, imageries and images when we imagine. These dreams have limitless meanings and we know that sometimes dreams come true and sometimes not. The designs are not as same as the inspired buildings at all. Redesigning the buildings and also trying to symbolize the Bursa with todays buildings parts. Trying to symbolize the buildings which identify Bursa, its not aim to specify the time period in the foreground. In the content of the study, concepts such as“image”and“symbol”that have a general and broad meaning are used and a more subjective structure is focused on these concepts. With this study, it is aimed to produce designs specific to the determined elements of the city of Bursa. Designs expressing the description and connotations of the images seen belonging to Bursa were created. It is aimed that individuals who interact with Bursa culture understand this city and interpret it in terms of designed symbols. The semiotic analysis of the realized designs is made and the interpretation of the designer is conveyed. Due to the restriction of social mobility in these days when a global epidemic is being fought, the idea of exhibiting designs with an online exhibition has emerged. In this context, the online exhibition also enables the designs to meet with the audience. At the same time, the designs containing the symbols of Bursa created by the designer are also sold as product.