Integration and social identity construction in the context of Turkey
Türkiye bağlamında entegrasyon ve sosyal kimlik inşası
  1. Tez No: 684778
  2. Yazar: MOHAMAD ABO STEIF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKBAR RAHIMI ALISHAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Sociology, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hareketlilik, dünya değiştikçe ve insanlar artık eskisinden daha çok dilli olduklarından günümüzde sık görülen bir fenomen haline geldi. Dil öğrenimi, küreselleşme ve yeni kimliklerin inşası sosyal bilimlerin odak noktası haline geldi. Dünyanın dört bir yanındaki mülteci ve göçmenlerin iki dilli ve çok dil bilenleri, sahip oldukları dil kaynaklarıyla bir ilgisi var. Ancak bu mülteciler, kendilerine ev sahipliği yapan yeni topluluklara entegre olmak zorundalar. Bu çalışmada entegrasyon, dil öğrenimi ve sosyal kimlik oluşturma ile ilgili 50 maddeden oluşan karma yöntemli Likert ölçekli bir anket kullanılmış ve çevrimiçi olarak paylaşılmıştır. Anketi analiz etmek için 5 faktör dikkate alınmıştır (Performans - Motivasyon ve öz destek - Tutum ve kişilik - Algı ve beklentiler - Sosyal kimlik). Anket sonuçları 12 hipotezi desteklerken 3 hipotezi desteklenmemiş ve önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Ancak bu araştırma sonuçları, katılımcıların güçlü bir tutuma, kişiliğe, motivasyona ve yeni sosyal özdeşleşmeleri artıran temel faktörlerden biri olarak kabul edilen yeni dilleri kullanma ve öğrenme konusunda kendi kendine desteğe sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, hareketlilik ve dil öğrenme fenomenlerinin karşılıklı olarak birbirini nasıl etkilediğini ve böylece mültecileri yeni topluma entegre olurken yeni bir sosyal kimlik oluşturmaya yönlendirdi.
Özet (Çeviri)
Mobility has become a frequent phenomenon nowadays as the world is changing and people now are more multilingual than before. Language learning, globalization, and the construction of new identities have become the focus of social sciences. Bilinguals and polyglots of refugees and immigrants around the world have something to do with the linguistic resources they have. These refugees have to integrate into the new communities that hosted them. This study used a mixed-method, Likert scale questionnaire consisting of 50 Items about integration, language learning, and social identity construction and was shared online. 5 factors were considered to analyze the questionnaire (Performance – Motivation and self-support – Attitudinal and personality – Perceptions and expectations – Social identity). The results of the questionnaire supported 12 hypotheses while 3 were not supported and were compared with previous studies. However, this research results revealed that the participants have a powerful attitude, personality, motivation as well as self-support of utilizing and learning new languages which are considered as one of the main factors that increase new social identifications. This study enhanced the way how the phenomena of mobility and language learning influence each other mutually and thus lead refugees to construct a new social identity while integrating in the new society.