Yasal yönetim boşluğunda şer'i açıdan kamu yararlarının tespiti Libya örneği
The shariah methodology of assessing public interests in the absence of legimate authority
- Tez No: 684781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EL HASSEN SID AHMED EL HABIB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tezin problemi, bu metodun mahiyetinin bilinmesi ve Libya'nın hali hazırdaki durumuna uygulanmasında saklıdır. Konumuz, Müslümanların birliğini sağlamayı üstlenmesi, meşru otoritenin yokluğunda müztarip olmamaları, onların yararına olan şeyleri sağlama ve kötülükleri onlardan gidermede metodun açıklığa kavuşmasında ve teorik kavramlar ile bilimsel tatbikin bir örnekte uygulanmasının sonucunun bilinmesi açısından çok önemlidir. Bu örnek tekrarlayan bir durum gibi olan Libya örneğidir. İşte araştırmacı bunları üç bölümde ele almaya çalışmıştır. Birinci bölüm tezin konusunu problemini önemini hedeflerini sınırlarını içeriğini ve konu hakkındaki yapılmış çalışmaları açıklayan giriş bölümüdür. İkinci bölümde tez başlığı hakkında mevcut olan terimlerin anlamlarına açıklık getirilmeye ve kavramlaşt ırılmaya çalışılmıştır. Takdir metodu, Faydaların takdiri, Amme yararları, İdarenin olmayışı ve Şer'i idare olmak üzere beş alt kısımdan oluşur. Üçüncü bölüm yararların takdir edilme metodu ve bir örnek olarak Libya'nın incelenip ele alınmasıdır. Takdir metoduna olan ihtiyaç, Bunun kaideleri, Metodu uygulayacak bilimsel yöntem ve Libya'nın incelenmesi ve bununla ilişkili şeylerin ortaya konmasını ele alan dört alt bölümden oluşmaktadır. Tez araştırmacının ulaştığı sonuçları serdederek biter; burada araştırmacı şunları beyan eder: amme yararlarının takdir edilme metodunun bütün idarelerin olmadığı zaman Libya örneği uygunluğu, bu durumun yöntem ile bazen uyum sağlayıp bazen zıt olduğu, bu takdir metoduna yaklaşıp uzaklaşmaktan kaynaklanan sonuçlar hali hazırda Libya da devam etmektedir. Araştırmacı tavsiyelerini bu durumla ilişkilendirmiştir.
Özet (Çeviri)
The title of the dissertation is the method of assessing the absolute interests in the absence of legitimate authority - Libya as a model.The issue of the dissertation lies in knowing what this curriculum or approach is all about, and to what extent it's applicable to the Libyan case, and the subject is of great importance in terms of ensuring the unity of Muslims Libyans in this case and not disturbing them in the absence of the legitimate authority, and what is clear in this approach of the continued existence of their interests, and warding off evil from them, and to know the extent of congruence between theoretical concepts and their practical applications in Libya as an example and model for this thesis in which the researcher tried to grasp through three chapters:The first chapter: it's an introductory chapter that includes defining the topic of the thesis, the research issue, its importance, its objectives, its limits, its plan, and previous studies.The second chapter: it deals with clarifying the concepts of the terms mentioned in the title of the thesis and rooting for them, and it includes five topics, which are: the method of assessment, the assessment of interests, the public interests, the absence of authority and the legitimate authority.The third chapter: it's all about the method of assessing interests and studying the Libyan case, as a model, and it includes four topics: the need for the assessment method, its controls and regulators, the practical application of this methodology, and the Libyan case study and what is related to it.The thesis sums up by mentioning the most prominent findings of the researcher: Indicating to what extent that the public interest assessment approach applies to the Libyan case when all authorities are absent, where on some occasions, coincides with the approach, and on others contradicts it, and that many of the implications are on the proximity and distance from the assessment approach, still continuing in Libya, which makes the research recommendations relevant l to that.