A study on the contribution of adaptations to fantastic film and tv series scenarios based on Jane Austen's classic pride and prejudice
Uyarlamaların Jane Austen'ın klasik gurur ve önyargı eserine dayanan fantastik film ve dizi senaryolarına katkısı üzerine bir çalışma
- Tez No: 684782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR EMİNE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Jane Austen'ın Pride and Prejudice film ve dizi uyarlamaları, modern izleyiciye yönelik yeni bir bakış açısı yaratmak için içerdikleri fantastik etkilerin yol açtığı 'marvelous' elementler açısından incelenecektir. Pride and Prejudice 2005 filmi, doğrudan bir uyarlamayı yansıtmak amacıyla romanın sinema ekranına aktarımı olarak kullanılacaktır. Senaryoların fantastik örneklerini göstermek için, 2008 yapımı TV dizisi olan Lost in Austen ve 2016 yapımı film versiyonu olan Pride and Prejudice and Zombies analiz edilecektir. Tez için teorik bilgi Todorov'un fantastik edebiyat teorisi ve Linda Hutcheon'un romandan filme uyarlama teorisi olmak üzere iki şekilde sağlanacaktır. Todorov'un fantastik tür tanımı, fantastik edebiyatın ve filmin özelliklerini oluşturup oluşturmadıkları uyarlamalara ışık tutacaktır. Uyarlama teorisi, filme aktarılan fantastik unsurlar, uyarlamalarla sağlanan postmodern elemenetler ve kadın karakterlerin uyarlamalardaki yeri olarak 3 ana başlık altında incelenecektir. Tüketim toplumunun bir sonucu olarak fantastik film senaryolarında kanonik romana yeni unsurlar eklemek, yeni bir dünya düzeninde Jane Austen'in popülaritesine ve tanınmasına katkı sağlayıp sağlamadığı üzerine uyarlamalar sorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, film and TV series adaptations and reworks of Jane Austen's Pride and Prejudice will be examined in terms of fantastic effects that lead to marvelous elements they include for creating a new taste for the modern audience. Pride and Prejudice 2005 movie will be utilized as a conveyance of the novel to the movie screen in order to reflect a direct adaptation. For demonstrating fantastic examples of the scenarios, a TV series in 2008 Lost in Austen and the 2016 movie version of Pride and Prejudice and Zombies will be analyzed. Background information of the thesis will be provided in two ways: Todorov's fantastic literature and Linda Hutcheon's adaptation theory, a novel to film. Todorov's fantastic genre description will shed light on the adaptations whether they pose characteristics of fantastic literature and film. Adaptation theory will be analyzed under three categories throughout the adaptations: fantastic elements transferring to film, postmodern elements in the reworks, and positions of women. In addition to this, as a consequence of consumerist society, adaptations will be interrogated if they contribute to the popularity and recognition of Jane Austen in a new world order by adding new elements to the canonical novel in the scenarios of fantastic films.