Kalp yetmezliği olan hastaların D tipi kişilik özellikleri ve psikolojik sağlamlıkları
Type D personality traits and psychological resilience of patients with heart failure
  1. Tez No: 684817
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırma, kalp yetmezliği olan hastaların D tipi kişilik özellikleri ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkiyi incelenmek ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kesitsel tipte tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, 3 Şubat 2020- 3 Ağustos 2020 tarihleri arasında Ordu Sağlık Bakanlığı- Ordu Devlet Hastanesinde kardiyoloji polikliniklerine başvuran, kalp yetmezliği tanısı almış, 157 birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, 'Kişisel Bilgi Formu', 'D Tipi Kişilik Ölçeği (D14) Formu' ve 'Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Formu' kullanılmıştır. Bulgular: Kalp yetmezliği olan hastaların D Tipi Kişilik Ölçeği negatif duygulanım alt boyutu puan ortalaması 14.2±7.6, sosyal içe dönüklük alt boyutu puan ortalaması 8.4±5.3, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği puan ortalaması 18.2±6.6 bulunmuştur. Araştırmaya katılan hastaların %68.2'sinin negatif duygulanıma, %37.6'sının sosyal içe dönüklüğe sahip olduğu bulunmuştur. Hastaların %57.3'ü erkek, %75.8'i evli, %36.3'ü NHYA'ya göre kalp yetmezliği 2. Sınıf, %27.4'ü 3.sınıfında bulunmaktadır. Kadınların negatif duygulanım puan ortalaması (15.8±7.5), erkeklere kıyasla (13.1±7.5) daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kadınların psikolojik sağlamlık puanının (16.8±6.59), erkeklere kıyasla (19.2±6.5) daha düşük olduğu belirlenmiştir. Kalp yetmezliği seviyesi 4. Sınıfta bulunanların negatif duygulanım puan ortalaması en yüksek (27.5±10.6), psikolojik sağlamlık puan ortalaması en düşük (15±6.7) düzeyde olduğu bulunmuştur. Regresyon analizine göre negatif duygulanım için psikiyatrik ilaç kullanma durumu ve NHYA sınıflamasının; sosyal içe dönüklük için yaşanılan yerin; KPSÖ için medeni durum, birlikte yaşanılan kişi, ekonomik durum, psikiyatrik ilaç kullanma ve NHYA sınıflamasının anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to analyze the relationship between Type D Personality Traits of the patients with heart failure and to determine the factors that influence this relationship. Materials and Methods: This research is a descriptive, correlational, cross sectional type research. Sample group of the study consists of 157 people that were diagnosed with heart failure and applied to the cardiology clinics of Ordu Devlet Hastanesi (Ordu Public Hospital) between 03.02.2020 and 03.08.2020. ''Personal Data Form'', ''The Brief Resilience Scale (BRS)'' and ''Type D Personal Scale (D14)'' were used as data collection tools. Results: The research showed that their average of the Negative Affectivity subscale was 14.2±7.6, the average of the Social Inhibition subscale was 8.4±5.3 and the average of The Brief Resilience Scale (BRS) was 18.2±6.6. It was detected that %62.8 of the patients of the research had negative affectivity and %36.3 of them had social inhibition. %57.3 of the patients were male and %75.8 of them were married; %36.3 of them have second-degree heart failure and %27.4 of them have third- degree heart failure according to NYHA. Negative Affectivity Average of women is (15.8±7.5) higher than men's average (13.1±7.5) while their Psychological Resilience Point is (16.8±6.59) lower than men's point (19.2±6.5). Patients of fourth-degree heart failure has the highest Negative Affectivity Point (27.5±10.6) while their Psychological Resilience Average was (15±6.7) the lowest. Regression analysis showed that taking of psychiatric medication and NYHA classification were meaningful for Negative Affectivity, the place of accommodation was meaningful for Social Inhibition; Civil Status, the people who lived with you, financial status, taking of psychiatric medication and NYHA classification were meaningful for The Brief Resilience Scale (BRS).