Türkiye'de yaşam boyu öğrenme açısından yerel yönetimlerin rolü: İSMEK örneği
The role of local administrations in terms of lifelong learning in Turkey: The example of ISMEK
- Tez No: 684816
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP CENGİZ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yaşam boyu öğrenme merkezleri insanların yaşamları boyunca çeşitli alanlarda kendilerini ilerletmeleri ve kişisel becerilerini geliştirmeleri için hizmet veren kurumlardır. Yaşam boyu öğrenme merkezlerini önemli kılan temel neden, yerel yönetimlerin bu merkezlere destek vererek ülkede daha fazla topluluğa ulaşabilmek ve o toplulukların bireysel düzeyde gelişimlerine ücretsiz olarak destek sağlayabilmeleridir. Yaşam boyu öğrenme merkezlerinde eğitim alan vatandaşlar edindikleri bilgi, yetenek ve tecrübe sayesinde çeşitli iş sahalarında istihdam edilme şansı kazanmaktadır. Bu nedenle, İstanbul'da yaşam boyu öğrenme merkezlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından önemli boyutlarda destek verilmektedir. Bu bilgilerden yola çıkılarak bu tez çalışmasında yaşam boyu öğrenme merkezlerinde yerel yönetimlerin rolü, İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) örneği üzerinden incelenmiştir. İSMEK üzerinden yaşam boyu öğrenme konusunu ele alan ve betimsel araştırma modeli üzerine kurulan bu çalışma kapsamında yarı yapılandırılmış bir görüşme formuna dayalı betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Görüşmeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında bulunan Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü'nde gerçekleştirilmiştir. Toplam 5 ana sorudan oluşan görüşme formundaki sorular, müdürlüğün üst düzey idarecileri tarafından yanıtlanmıştır. Görüşme formundaki soruların analizi özetle şunları ortaya koymuştur: (1) İSMEK kurslarının açılması ve devamlılığı bölge halkının talebine göre belirlenmektedir. Bunun için kursiyer olacak vatandaşlara bir alan taraması veya anket çalışması yapılarak talep edilen branşlar belirlenmektedir. (2) İSMEK merkezlerinde belli alanlarda kursların verilmesi dışında çeşitli konferanslar, sağlık taramaları, alan taramaları, seminerler ve bilgilendirici toplantılar da yapıldığı gözlemlenmiştir. (3) Kursiyerlere kurs sonrası çeşitli iş istihdamları sağlama konusunda İSMEK'in önemli bir etkisi vardır. Bu kapsamda çeşitli eğitim seminerleri verilmektedir. (4) İSMEK vatandaşa ücretsiz olarak hizmet veren bir kurumdur. Finansal desteğini ise İstanbul Büyükşehir Belediyesinden temin etmektedir. (5) İSMEK şu anda İstanbul sınırları içerisinde hizmet veren bir kurumdur. Ancak diğer bölgelerdeki vatandaşlara da hizmet sunabilmek için çevrim içi eğitimler devamlı olarak geliştirilmekte ve düzenlenmektedir. (6) İSMEK'i diğer belediyelerin yaşam boyu öğrenme merkezlerinden ayıran en temel özellikleri; kolaylıkla ulaşılabiliyor olması, görece daha kapsamlı ve büyük merkezlerin olması, aynı zamanda merkezlerinin çok sayıda olması sebebiyle daha fazla eğitimci ile bir araya gelme imkânı sağlamasıdır. (7) İSMEK'te kursiyerlere kontenjan bulma konusunda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. (8) İstanbul'un pek çok bölgesinde hizmet veren İSMEK merkezlerinde eğitmen bulma konusu ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. (9) İSMEK'te yöneticilik yapan kişiler, düzenli aralıklarla hizmet içi eğitim almaktadırlar. (10) Aynı zamanda idari kadro her ay düzenli olarak toplantılar gerçekleştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Lifelong Learning centers are institutions that provide services for people to contribute to their personal growth and to their personal skills in various fields throughout their lives. The main reason why Lifelong Learning centers are important is that local governments can reach out to the communities within the society to support those communities' development in an individualistic way by free. Due to the knowledge, skills, and experience that individuals who received in Lifelong Learning centers, they can get a change to get employed in different fields. For these reasons, Lifelong Learning centers in Istanbul are greatly supported by the Istanbul Metropolitan Municipality. In the light of these information, the role of local governments is investigated with a focus on ISMEK (Istanbul Metropolitan Municipality Art and Vocational Training Courses) in this thesis. ISMEK is an institution that serves Istanbulites, free of charge. Besides, more and more on-line training events are organized for citizens living in regions outside of Istanbul as well. Descriptive analysis method which is based on a semi-structured questionnaire was used for the purposes of the study which is based on descriptive research method and which also deals with Lifelong Learning through the example of ISMEK. The interviews with the participants were held at the Lifelong Learning Directorate of the Istanbul Metropolitan Municipality located in Saraçhane. The questionnaires, each consisting of 5 main questions, were answered by the senior managers at ISMEK. The main findings obtained from the analysis of the answers given to the questions in the questionnaire are as follows: (1) Courses at ISMEK centers are offered upon the request of the people of the regions where the centers are located. To detect this, field surveys are employed to see what kinds of courses are demanded by citizens. (2) It has also been observed that various conferences, medical screenings, field scannings, seminars, and informative meetings are held at some ISMEK centers in certain areas. (3) ISMEK has a great influence on the likelihood of the trainees getting employed after completing a course. At ISMEK centers, trainees can also attend seminars to learn about how to find a job. (4) ISMEK is an institution which provides free education for people. It provides its financial support from Istanbul Metropolitan Municipality. (5) ISMEK is offering service in İstanbul provincial borders for now. But to offer service for the people who are living in other areas, ISMEK is persistently developing and organizing online courses. (6) The key features that distinguish ISMEK from the Lifelong Learning centers in other municipalities are the fact that the capacity and the number of the ISMEK centers are high ISMEK, hence, more accessible, and the fact that ISMEK employs more educators compared to other centers. (7) Therefore, there is no problem with respect to quota restrictions, (8) nor with finding instructors as the centers are located all around Istanbul. (9) The administrative staffs of ISMEK centers periodically receive professional training. (10) Besides, the administrative staff holds meetings on a monthly basis.