Akromegali hastalarında epikardiyal yağ kalınlığı ve karotis intima-media kalınlığının metabolik parametrelerle ilşkisi
The association of epicardial fat thickness and carotid intima-media thickness with metabolic parameters in patients acromegaly
  1. Tez No: 424920
  2. Yazar: ERDAL BODAKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve amaç: Akromegali aşırı miktarda büyüme hormonu (GH) ve insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) salınımı ile karakterize bir sendromdur. Akromegalik hastalar arasında kardiyovasküler hastalıkların yüksek prevalansı bildirildikçe, büyüme hormonu ve kardiyovasküler sistem arasındaki ilişki daha fazla ilgi çekmeye başlamıştır. Akromegalide hipertansiyon sıktır (ortalama % 35) ve kardiyovasküler hastalıklar ölüm nedenleri arasında ilk sıradadır. Koroner kalp hastalığı, aritmiler ve kalp yetmezliği akromegalik hastalarda mortalitenin başlıca sebepleridir. Epikardiyal yağ kalınlığının ölçümü erken ateroskleroz,hipertansiyon,iskemik kalp hastalığı ve gelecekteki kardiyovasküler olay riskini belirlemede daha doğru bir teknik olarak bildirilmiştir.Karotis intima-media kalınlığının-ölçümü aterosklerozun ,serebrovasküler olayların ve kardiyovasküler risklerin belirlemesinde erken bir tetkik olarak yol gösterebilir.Bu çalışmada,akromegali hastalarında GH,IGF-1 düzeyi , akromegali süresi, remisyonda ve aktif hastaların epikardiyal yağ kalınlığı ve karotis intima-media kalınlığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal-metod: Bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı'na başvuran 40 akromegali hasta (23 kadın; 17 erkek) ve 40 kontrol grubu (23 kadın; 17 erkek) dahil edildi. Çalışmaya bilinen kalp hastalığı olan hastalar, diyabetes mellitus, obez (VKİ>30), hipertansif (TA>140/90), hiperlipidemi, sigara içen, metabolik sendrom, HOMA-IR formülüne göre insülin direnci saptanan hastalar dahil edilmedi. Hastaların kilo, boy, vücut kitle indeksi, bel çevresi,sistolik ve diastolik kan basınçları, lipid paneli, insülin, glukoz, üre, kreatinin, GH, IGF-1 düzeyi, tam kan sayımı yapıldı. Ekokardiyografik olarak epikardiyal yağ kalınlığı ve doppler ultrasonografi ile karotis intima-media kalınlığı bakıldı. Çalışmanın istatistiksel değerlendirmesi SPSS 18.0 bilgisayar programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Acromegaly is a syndrome characterized by excessive secretion of growth hormone (GH) and insuline like growth factor (IGF-1). The association between GH and cardiovascular system has been intriguing as the higher prevalence of cardiovascular events among acromegaly patients were found. Hypertension is common in acromegaly. The leading cause of mortality in acromegaly is cardiovascular events including coronary artery disease, arrythmias, and heart failure . Epicardial fat thickness measurement is reported as a new, applicable method in predicting the development of atherosclerosis, hypertension, ischemic heart disease and cardiovascular events. The assessment of carotis intima-media thickness can be a feasible method in predicting the risks of atherosclerosis development, cerebrovascular and cardiovascular events. In this study, we aim to investigate the association of epicardial fat thickness and carotis intima-media thickness with serum GH, IGF-1 levels and duration of diagnosis in acromegaly patients in remission or/and active disease. Material-method: In this study, 40 acromegaly patients (23 female, 17 male) and 40 control groups (23 female, 17 male) were included. Patients with concurrent heart disease, diabetes mellitus, obesity (BMI>30 ), hypertension (BP>140/90) ,hyperlipidemia, metabolic syndrome and insulin resistance detected by HOMA-IR method were excluded from this study. Patients parameters; weight, height, BMI, waist circumference, systolic and diastolic blood pressure, lipid profile, serum urea, creatinine, GH and IGF-1 levels, CBC were recorded. Epicardial fat thickness and carotis intima media thickness were evaluated by echocardiography. In this study, SPSS 18.0 computer based-statistical program was used for estimation.