İklim değişikliğine sebep olan enerji faaliyetlerinin yeni ekoloji paradigmasına göre istimlak göçleri üzerinden çevresel değerlendirmesi: Muğla, Milas örneği
Environmental assessment of energy activities causing climate change through expropriation migrations according to the new ecology paradigm: Muğla, Milas case study
  1. Tez No: 684866
  2. Yazar: EMRE ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çevre Mühendisliği, Sociology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Muğla ili, Milas ilçe sınırları içinde bulunan Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ve bu santrallere linyit sağlayan ocak faaliyetleri istimlak göçlerine sebep olmuşlardır. 1984 yılından bu yana Sekköy, Hüsamlar ve İkizköy üreticileri istimlak çalışmaları sonucu yaşadıkları köylerden göç etmişlerdir. Termik santrallerin kapasite artırma çalışmaları sebebiyle bölge halen daha kamulaştırılma riskiyle karşı karşıyadır. Maden ve termik santrallerin çevresel bozulmaya sebep olmasının yanında her geçen yıl iklim değişikliği bölgede daha hissedilir bir hal almaya başlamıştır. Enerji faaliyetlerinin bölgede neden olduğu çevresel ve sosyolojik sonuçlarının tespit edilmesi için, istimlak göçüyle yerlerini terk eden üreticilerle anket ve mülakat yöntemiyle görüşmeler yapılmıştır. Böylelikle iklim değişikliğine katkıda bulunan enerji faaliyetlerinin sebep olduğu çevresel ve sosyolojik sonuçların iklim değişikliği ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda istimlak göçü etkilerinin ekonomik, sosyal ve politik alanlarla ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ekonomik anlamda doğayla bütünleşik üretim yapan nüfusun azalması üretim kültürünün tüketim kültürüne dönüşmesine sebep olmuştur. Ekonomik ve kültürel değişimler, iklim değişikliğinin daha şiddetli hissedilmesiyle birleşince politik açıdan halk-bürokrasi çatışmaları yaşanmaya başlamıştır. Bu noktadan sonra ekonomik ve politik güçlerce insanın doğanın bir parçası olduğu görüşüne göre hedeflerini belirlemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Yeniköy and Kemerköy thermal power plants located within the borders of Milas district of Muğla province and mine quarry activities providing lignite to these plants caused expropriation migrations. Since 1984, Sekköy, Hüsamlar and Ikizköy producers have migrated from the villages where they lived as a result of expropriation procedures. Due to the efforts of thermal power plants to increase capacity, the region still faces the risk of further nationalization. In addition to the fact that mines and thermal power plants cause environmental degradation, climate change has become more noticeable in the region with each passing year. In order to determine the environmental and sociological consequences caused by energy activities in the region, surveys and interviews were conducted with the producers who left their places because of the expropriation migration. Thus, environmental and sociological consequences caused by energy activities that contribute to climate change have been aimed to determine the relationship with climate change. As a result of the study, it was revealed that the effects of expropriation migration are related to economic, social and political areas. The decrease in the population that makes production integrated with nature in the economic sense has caused the production culture to turn into a consumption culture. When the economic and cultural changes combined with the more severe feeling of climate change, political conflicts between the people and the bureaucracy began to occur. After this point, it is suggested that economic and political forces determine their goals according to the view that human is a part of nature.