Fibromiyalji'li bireylerde terapatik nörobilim eğitiminin etkinliğinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effectiveness of therapeutic neuroscience education in individuals with fibromyalgia: Randomized controlled trial
- Tez No: 684872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE BAŞAKCI ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı, Klinik Pilates Egzersizleri ve Terapatik Nörobilim Eğitiminin Fibromiyalji'li bireylerdeki etkilerini araştırmaktı. 25 Fibromiyalji'li kadın çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak müdahale grubu (Klinik Piltes Egzersizleri+Terapatik Nörobilim Eğitimi, n=11, yaş ort=46,81±10,55 yıl) ve kontrol grubu (Klinik Pilates Egzersizleri, n=14, yaş ort=51,57±9,51 yıl) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Fonksiyonel durum Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ile, ağrı Vizüel Analog Skalası (VAS), Yaygın Ağrı İndeksi (YAİ) Ve Semptom Şiddeti Ölçeği (SŞÖ), Kısa Ağrı Envanteri (KAE), Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ile, korku kaçınma inanışı Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, biyopsikososyal durum Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı Ölçeği (BETY-BÖ) ile, kognitif fonksiyonlar Dinamik Loewenstein Mesleki Terapi Kognitif Değerlendirme (DLMTKD) testi ile ve basınç ağrı eşik ölçümleri basınç algometresi ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrasında yapıldı. Klinik Pilates Egzersizleri her iki gruba da, haftada 3 kez 6 hafta uygulandı. Terapatik Nörobilim Eğitimi sadece müdahale grubuna haftada bir defa 6 hafta yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Clinical Pilates Exercises (CPE) and Therapeutic Neuroscience Education (TNE) in individuals with Fibromyalgia. 25 women with FM were included in the study. Participants were randomly divided into two groups as the intervention group (CPE+TNE, n=11, mean age =46.81±10.55 years) and the control group (CPE, n=14, mean age=51.57±9.51 years). Functional status were evaluated with the Fibromyalgia Impact Questionnare (FIQ), pain with Visual Analogue Scale (VAS), Widespread Pain Index (WPI), Symptom Severity Scale (SSS), Brief Pain Inventory (BPI), Pain Catastrophizing Scale (PCS); fear-avoidance beliefs with Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK); biopsychosocial status with Biopsychosocial Questionnaire (BETY-BQ); cognitive functions with Dynamic Loewenstein Occupational Therapy Cognitive Assesment (DLOTCA) and pressure pain thresholds with a pressure algometer. All evaluations were done pre and post-treatment. CPE were applied to both groups 3 times a week for 6 weeks. TNE was given to only the intervention group once a week for 6 weeks.