Topraksız tarım yolu ile kaba yem üretimi ve değerlendirilmesi
Forage production by soil-free agriculture and evaluation
- Tez No: 684881
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, hidroponik sistemde üretilen arpa bitkisinin kuzu besisinde, diğer kaba yem kaynaklarına göre besi performansı üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla ortalama canlı ağırlıkları benzer (29.7±5.5) olan 30 baş 3-4 aylık yaştaki İvesi kuzularına, kesif yem kaynağı olarak kuzu büyütme yemi ve dane arpa içeren rasyona kuru madde bazında %10 oranında farklı kaba yemler karıştırılmıştır. Bu şekilde kaba ve kesif yemin birlikte verildiği; 1) Kesif yem+buğday samanı, 2) Kesif yem+yonca kuru otu ve 3) Kesif yem+hidroponik arpa olacak şekilde TMR'ler hazırlanmıştır. Her bir grup, her birinde 3 ve 4 baş koyundan oluşan gruplardan ibaret 3 tekerrürden oluşmuş ve besi 60 gün sürdürülmüştür. Çalışmada ilk 0-28 günlük dönemlerinde yem tüketimi bakımından gruplarda önemli bir farklılık görülmezken, sonraki 28-61 günlük dönem ve 0-61 günlük dönem boyunca hidroponik arpa kuzularca daha fazla tüketilmiş ve bu gruplarda kesif yem tüketimleri azalmıştır. Hidroponik arpa kullanılan beside kesif yem tüketiminden bir tasarruf sağlanabileceği değerlendirilmiştir. Canlı ağırlık kazancı ve yemden yararlanma oranları deneme boyunca gruplarda benzer olmuştur. Hidroponik arpanın nispi yem değeri yonca kuru otuna göre iyi bulunmuş ve buğday samanı bu değerler bakımından oldukça kötü olarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, İvesi kuzu besisinde saman ve yonca kuru otuna alternatif olarak hidroponik arpanın kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of barley plant produced in hydroponic system on fattening performance in lamb feed compared to other roughage sources. For this purpose, concentrate feed and different roughages (straw, alfalfa hay and hydroponic barley) were mixed at a rate of 10% on dry matter basis to 30 Awassi lambs aged 3-4 months with equal body weight (29.7 ± 5.5). TMR feeding was performed by mixing roughage and concentrate feed in all groups. For this purpose, concentrate and roughage feeds were given together and TMR diets were prepared as 1) Concentrate + wheat straw, 2) Concentrate + alfalfa hay and 3) Concentrate feed + hydroponic barley. Each group consisted of 3 replicates, each consisting of groups of 3 and 4 sheep, and the trial was continued for 60 days. In the study, no significant difference was observed between the groups in terms of feed consumption during the first 0-28 days. During the 28-61 days and 0-61 days period of the experiment, more hydroponic barley was consumed by the lambs and the concentrate consumption of these groups decreased. It has been evaluated that less concentrated feed consumption can be achieved by using hydroponic barley in lamb fattening.. Body weight gain and feed conversion rates were similar in groups throughout the trial. Relative feed value (RFV) of hydroponic barley was found to be better than alfalfa hay and wheat straw was evaluated as very bad in terms of these values. According to the results of the study, it was revealed that hydroponic barley can be used as roughage as an alternative to wheat straw and alfalfa hay in Awassi lamb fattening.