Tip 1 diyabeti olan ve olmayan çocukların el becerileri, görsel-motor entegrasyon ve günlük yaşam aktivitelerine katılımının karşılaştırılması
Comparison of manual skills, visual motor integration and participation of children with and without type 1 diabetes
  1. Tez No: 684907
  2. Yazar: MEHTAP KILIÇÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı tip 1 diyabeti olan ve olmayan çocukların el becerileri, görsel-motor entegrasyon, akademik başarı ve günlük yaşam aktivitelerine katılımının karşılaştırılmasıdır. Çalışma 8-12 yaş arasında olan, Tip 1 Diyabet Mellitus (T1DM)'li (n:44) çocuklar ve sağlıklı çocuklar (n:45) olmak üzere 2 grup ile gerçekleştirildi. Değerlendirme yöntemleri olarak Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi, Beery-Buktenica Gelişimsel Görsel Motor Bütünlük Testi, Katılım ve Çevre Ölçeği- Çocuklar ve Gençler (Participation and Environment Measure- Children and Youth) ve akademik başarı için Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler/Hayat Bilgisi yıl sonu ders başarı puanları kullanıldı. Gruplar arası katılımcıların yaş ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Her iki gruptaki katılımcıların görsel motor entegrasyon ve motor koordinasyon yaş eşdeğerlikleri ile kronolojik yaşları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,05). Çalışmada, T1DM'li çocuklarda daha zayıf el fonksiyonları ve görsel motor entegrasyon düzeyleri ile özellikle toplumsal ortamda katılımı etkileyen çevresel faktörlerde daha düşük destek ve daha fazla engelle karşılaştıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the hand skills, visual-motor integration, academic achievement and participation in daily living activities of children with and without type 1 diabetes. The study was carried out with two groups: children aged 8-12 years, diagnosed with type 1 diabetes mellitus (T1DM) (n:44) and healthy children (control group) (n:45). The groups were compared by the Jebsen Taylor Hand Function Test, Beery-Buktenica Developmental Visual Motor Integration Test, Participation and Environment Measure-Children and Youth and academic course achievement scores in Turkish, Mathematics, Social Sciences. There was no statistically significant difference in the mean age of the children between the groups (p>0.05). There was a statistically significant difference between the visual motor integration and motor coordination age equivalences and chronological ages of the children in both groups (p0.05). It was found that children with T1DM have a weaker hand functions and visual motor integration levels, as well as lower support and more barriers to environmental factors in the community settings.