Investigation of the effect of cementation on the tribological properties of tool steels
Sementasyon uygulanmış takım çeliklerinin tribolojik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 684914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
In this thesis study, the wear behavior of AISI H13 steel materials that cemented by the box cementation method was investigated. AISI H13 hot work tool steel was cemented for 3 and 6 hours at temperatures of 800 ⁰C and 930 ⁰C. While the wear cases were examined, abrasion was made in a dry and corrosive environment and the results showed significant increases in wear resistance in samples with 930 ⁰C cementation. In addition, it was determined that the average hardness of the samples treated at 930 ⁰C almost doubled on the surface. Considering the hardness and wear values, the surface properties of AISI H13 steel, which was cemented for 930 ⁰C at 3 hours, were improved in this study.
Özet (Çeviri)
Bu tez çalışmasında, AISI H13 çeliğinin kutu semetasyon yöntemi ile semente edilmiş malzemelerin aşınma davranışları incelenmiştir. AISI H13 sıcak iş takım çeliği 800 ⁰C ve 930 ⁰C sıcaklıklarda 3 ve 6 saat sürelerde sementasyon işlemine tabii tutulmuştur. Aşınma davranışları incelenirken kuru ve korozif ortamda aşınma yapılmış ve 930 ⁰C sementasyon yapılmış numunelerde aşınma dayanımında ciddi artışlar olduğu gözlenmiştir. Tüm bunların yanında yine sertlik değerlerine bakıldığında 930 ⁰C'de işlem görmüş numunelerde ortalama sertliklerinin yüzeyde neredeyse iki katına çıkmış olduğu tespit edilmiştir. Sertlik ve aşınma değerleri göz önünde bulundurulduğunda bu çalışmada 930 ⁰C 3 saat sementasyon işlemi yapılmış AISI H13 çeliğinin yüzey özelliklerinde iyileşme gerçekleştirilmiştir.