Televizyon dizilerinde meslekler üzerine halk bilimsel bir inceleme
A folkloric examination on occupations in television series
  1. Tez No: 684915
  2. Yazar: BÜŞRA SAĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Toplumların sözlü, yazılı ve elektronik kültür ortamlarına geçişleri kültürel ürünlerin ifade çeşitliliğini de arttırmaktadır. Kitle iletişim araçlarının kullanımındaki artış özellikle televizyon ve televizyon dizilerinin tüketimini yaygınlaştırmaktadır. Televizyon, toplumsal yaşamdaki kültürel değerleri, yaşam biçimlerini ve toplumsal ilişkileri yansıtması bakımından da son derece önemli olmaktadır. Bu bakımdan meslek dizilerinde yer alan meslek folkloruna ait kültürel değerler aktarılmaya çalışılmıştır. Meslek folklorunun incelendiği çalışma, üç bölümden meydana gelmektedir. Halk biliminin çalışma alanları içerisinde kitle iletişim araçlarının önemi ve televizyon dizilerinin toplum üzerindeki etkileri değerlendirilmiş, meslek folkloru tarihi ve sınıflandırılması incelenmiştir. Profesyonel ve geleneksel meslek konulu dizilerden seçilen örneklerin incelendiği ikinci bölümde geleneksel meslek dizilerinin SOKÜM ve kültür turizmi bağlamında değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde meslek folklorunun ve meslek konulu dizilerin değerlendirmesi yapılmıştır. Konu ile ilgili yazılı, sözlü ve elektronik kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transition of societies to oral, written and electronic cultural environments also increases the diversity of expression of cultural products. The increase in the use of mass media makes the consumption of television and television series widespread. Television is also extremely important in terms of reflecting cultural values, lifestyles and social relations in social life. In this respect, the cultural values of the occupational folklore in the occupational series have been tried to be conveyed. The study, which examines the occupational folklore, consists of three parts. The importance of mass media and the effects of television series on society were evaluated within the study fields of folklore, and the history, classification of occupational folklore were examined. In the second part, in which the selected examples from professional and traditional profession series are examined, traditional profession series are evaluated in the context of SOKÜM and cultural tourism. In the last part of the study, occupational folklore and occupational series were evaluated. Written, oral and electronic resources related to the subject were used.