Faiz ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin McKinnon Shaw Hipotezi bağlamında incelenmesi: Türkiye örneği
Examination of the relationship between interest and economic growth in the context of the McKinnon Shaw Hypothesis: The case of Turkey
  1. Tez No: 684937
  2. Yazar: SEVGİ SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada Türkiye için faiz ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki Mckinnon Shaw hipotezi kapsamında incelenmiştir. 2005Q4-2020Q4 dönemi temel alınarak faiz ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi açıklayan Mckinnon Shaw hipotezinin geçerliliğini araştırmak için değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisinin yönünü belirlemek amacıyla vektör hata düzeltme modeline dayalı (VECM) Granger Nedensellik yöntemi ile incelenmiştir. VECM Granger nedensellik analizi sonucuna göre faiz oranı ve ekonomik büyüme arasında pozitif çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Ayrıca analize toplam tasarruf ve toplam yatırım değişkenleri dahil edilmiştir. Toplam tasarruflardan reel faiz oranına pozitif yönlü tek nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Gtoplam yatırımdan toplam tasarrufa pozitif yönlü tek nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Toplam yatırım ve ekonomik büyüme arasında pozitif çift nedensellik ilişkisi varlığına ulaşılmıştır. Ayrıca ekonomik büyüme ile toplam tasarruf arasında da pozitif yönlü çift nedensellik ilişkisine rastlanmıştır. Seriler arasındaki eşbütünleşme ilişkisi Engle Granger (1987) yöntemiyle araştırılmış ve seriler arasında eşbütünleşme ilişkisinin var olduğu tespit edilmiştir. Engle Granger eşbütünleşme uzun dönem bulgularına göre reel faiz oranı, toplam tasarruf, toplam yatırımın ekonomik büyümeyle pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kısa dönem analizinde elde edilen sonuçlarda hata düzeltme terimi negatif ve anlamlıdır. Bu durum uzun dönem analizi destekleyerek kısa dönem sapmalarının yaklaşık olarak 4,5 ay sonra ortadan kalkacağını göstermektedir. Dolayısıyla belirlenen dönemde Türkiye ekonomisi için Mckinnon ve Shaw hipotezi geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between interest and economic growth for Turkey was examined within the scope of the Mckinnon Shaw hypothesis Dec. 2005Q4-2020Q4 based on the period Mckinnon Shaw hypothesis explaining the relationship between interest rates and economic growth to investigate the validity of the causality between variables in order to determine the direction of the vector error correction model (VECM) Granger causality method were investigated. According to the results of the vecm Granger causality analysis, a positive decoupled causality relationship between interest rate and economic growth was determined. In addition, total savings and total investment variables were included in the analysis. A positive single causal relationship between total savings and real interest rate has been determined. A positive one-way causal relationship was found from total investment to total savings. A positive double causal relationship between total investment and economic growth has been achieved. In addition, a positive bicausality decoupling was found between economic growth and total savings. The co-unification relationship between series was deconstructed by Engle Granger (1987) and it was deconstructed that there is a counification relationship between series. According to Engle Granger Cointegration long term results, it was found that the real interest rate, total savings, total investment have a positive relationship with economic growth. In the results obtained in short term analysis, the term error correction is negative and meaningful. This supports long term analysis, indicating that short-term deviations will disappear after approximately 4.5 months. Therefore, it was concluded that the Mckinnon and Shaw hypothesis is valid for the Turkish economy during the determined period.