Mitolojik hikayelerde bitki metamorfozları ve çağdaş uygulamalar
Plant metamorphosis and contemporary applications in mythological
- Tez No: 684942
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mitoloji, toplumların kültürlerinden miras olarak günümüze kadar ulaşmış bir bilim dalıdır. Mevcut toplumlar ise evrenin, tanrıların, bitkilerin ve hayvanların yaradılışını konu alan bir çok eser ortaya koymuşlardır. Öne sürülen eserlerin ise Roma ve Yunan mitolojisi ağırlıklı olduğu gözlemlenmektedir. Konular; varoluşun, yok oluşun, dönüşümün ağırlıkta olduğu hikayeleri ele almakla beraber aşk, savaş, ihanet gibi alt yapılar barındırmaktadır. Bir insandan bitkiye, bir nesneden hayvana gibi metamorfoz yanı dönüşüm hikayeleri bu konular arasında çokça söz edilmekte olup sık sık karşımıza romanlarda, filmlerde, sanat eserlerinler çıkmaktadır. Bu doğrultuda yapılan araştırmalarda Bitki dönüşüm hikayelerinin sadece yaygın anlatımları bulunan mitolojiler ile kısıtlı kalınmadan, dünya üzerindeki çoğu kültüre ait mitolojik efsaneler, incelenerek yaradılıştan bugüne, dönüşüme uğramış hikâyeler üzerinde durulmuştur. Folklor ve Dini anlatılardaki dönüşümlerde yer verilirken güncel sanatta yansımaları incelenmiş, sanatçıların mitolojik hikâyelere yaklaşımı, figürleri, yorumlanışı ve anlatım gücü ele alınmaktadır. Araştırmanın çıkış noktası olan bitki ve metamorfoz kavramının, sanatın içerisindeki kullanım yeri, biçimi ve kavramsal yaklaşımı incelenerek; bedenlerin ve nesnelerin metamorfoz olgusuna uğraması insanın tarihsel serüveni ve bitki kökenleri gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mythology is a branch of science that has survived to the present day as a legacy from the cultures of societies. Existing societies have produced many works on the creation of the universe, gods, plants and animals. It is observed that the works put forward are predominantly Roman and Greek mythology. Topics; While it deals with the stories of existence, destruction and transformation, it contains substructures such as love, war and betrayal. Metamorphosis, as well as transformation stories, such as from a human to a plant, from an object to an animal, are mentioned a lot among these topics, and we often come across in novels, movies and works of art. In the researches carried out in this direction, the mythological legends belonging to most cultures in the world were examined, and the transformed stories from the creation to the present were emphasized, without being limited to the mythologies with common narratives of plant transformation stories. While the transformations in folklore and religious narratives are included, their reflections in contemporary art are examined, the approach of artists to mythological stories, their figures, interpretation and expressive power are discussed. By examining the place, form and conceptual approach of the concept of plant and metamorphosis, which is the starting point of the research, in art; It has been tried to reveal the historical adventure of human beings and the plant origins of bodies and objects undergoing the phenomenon of metamorphosis.