Suriyeli göçmenler ve sosyal uyum: İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencileri örneği
Syrian migrants and social cohesion: The case of Istanbul University and Istanbul University-Cerrahpaşa students
- Tez No: 684943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KUCUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, Suriye iç savaşı sonrası Türkiye'ye yapılan kitlesel göç sorununa yönelik gerçekleştirilmiştir. Göç sonrasında ev sahibi toplum ve Suriyeli göçmenlerin karşılaşması sonucu, kültürel değişim ve toplumun uyum dengesini yeniden kurma çabası başlamıştır. Uyum dengesinin yeniden kurulması amacıyla uyum problemlerinin anlaşılmasının amaçlandığı bu çalışmada, Bronfenbrenner tarafından ortaya atılan ekolojik sistem kuramından yararlanılmıştır. Yaklaşımın sunduğu“çevresi içinde birey”anlayışından yararlanılarak mikro ve makro düzey sistemler ile Suriyeli göçmen katılımcılar arasında meydana gelen etkileşimsel problemler anlaşılmaya çalışılmıştır. İstanbul Üniversitesi veya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da öğrenim görmekte olan Suriyeli üniversite öğrencileri içerisinden 16 kişi ile görüşme formu kullanılarak bilgiler toplanmıştır. Görüşmelerden çıkan yazılı metinler arasındaki bağlantılar kurularak temalar oluşturulmuş ve veriler analiz edilmiştir. Veri analizi sonucunda, bireyi çevreleyen sistemler ile kurulan etkileşimin uyum süreci üzerinde belirleyici olduğu ve bu sürece bütüncül bir şekilde bakılması gerektiği bulgularına rastlanmıştır. Çalışmanın, uyum sürecinin anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the problem of mass migration to Turkey after the Syrian civil war. As a result of the encounter between the host society and the Syrian immigrants, the effort to reestablish the balance of cultural change and harmony of the society has begun. In this study, which focuses on adaptation problems in order to re-establish the harmony balance, the ecological system theory put forward by Bronfenbrenner was used. The interactional problems between micro and macro level systems and the Syrian migrant participants were tried to be understood by making use of the“individual in the environment”. Data was collected with 16 Syrian university students studying at Istanbul University or Istanbul University-Cerrahpaşa. Themes were created and the data were analyzed by establishing connections between the written texts from the interviews. The research has found that the interaction with the systems surrounding the individual is decisive in the adaptation process and this process should be looked at holistically. This study will contribute to the understanding of the adaptation process.