Döngüsel ekonomi ve endüstriyel simbiyoz: Şanlıurfa örneği
Circular economy and industrial symbiosis: The case of Şanlıurfa
- Tez No: 891903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İklim değişikliği, kaynakların tükenmesi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve atık birikiminden kaynaklanan benzeri görülmemiş çevresel zorluklar karşısında, sürdürülebilir uygulamalara yönelik zorunluluk hiç bu kadar acil olmamıştı. Bu tez, geleneksel doğrusal ekonomilere dayanan bu zorlukların kalbine inmekte ve bir paradigma değişikliğinin aciliyetinin altını çizmektedir. Çalışma, hâkim“al-yap-at”modelinin çevresel yansımalarını titizlikle incelemekte ve artan krizlere katkısını vurgulamaktadır. Döngüsel ekonomi ve endüstriyel simbiyoz ilkelerini ortaya koyan bu araştırma, sürdürülebilir alternatiflerin dönüştürücü potansiyeline ışık tutmaktadır. Kaynakların korunmasını, ürün ömrünün uzatılmasını ve verimli geri dönüşümü vurgulayan döngüsel ekonomi modelleri ve atık azaltımı için endüstriler arası işbirliğini teşvik eden endüstriyel simbiyoz, çok önemli stratejiler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, vaka çalışmalarının derinlemesine incelenmesi ve titiz bir analiz yoluyla, döngüsel ekonomi ve endüstriyel simbiyozun çevresel zorlukların azaltılmasındaki etkinliğini değerlendirmektedir. Ekonomik uygulanabilirliklerini, çevresel etkilerini ve toplumsal sonuçlarını inceleyerek çok yönlü faydalarının kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Ayrıca araştırma, işletmeler ve politika yapıcılar için uygulanabilir tavsiyeler sunarak onları döngüsel ve simbiyotik uygulamaların entegrasyonuna yönlendirmektedir. Bu tez, daha sürdürülebilir bir geleceğe giden karmaşık yolda ilerlemeye çalışan işletmeler, politika yapıcılar ve araştırmacılar için paha biçilmez içgörüler sağlayarak sürdürülebilir kalkınma konusundaki gelişen söyleme önemli bir katkıda bulunmaktadır. Çevrenin korunması, ekonomik istikrar ve sosyal refahın kesişimini aydınlatan bu çalışma, sürdürülebilirliğe bütüncül bir yaklaşım için sağlam bir temel oluşturmakta ve global ölçekte dönüştürücü bir değişim için zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the face of unprecedented environmental challenges from climate change, resource depletion, biodiversity loss, and waste accumulation, the imperative for sustainable practices has never been more urgent. This thesis gets to the heart of these challenges based on traditional linear economies and underscores the urgency of a paradigm shift. It rigorously examines the environmental repercussions of the dominant“take-make-dispose”model and highlights its contribution to the growing crises. By introducing the principles of circular economy and industrial symbiosis, this research sheds light on the transformative potential of sustainable alternatives. Circular economy models, which emphasize resource conservation, product life extension, and efficient recycling, and industrial symbiosis, which promotes cross-industry cooperation for waste reduction, are emerging as crucial strategies. Through an in-depth review of case studies and rigorous analysis, this study assesses the effectiveness of circular economy and industrial symbiosis in mitigating environmental challenges. It comprehensively explains their multifaceted benefits by examining their economic viability, environmental impact, and societal implications. Furthermore, the research provides actionable recommendations for businesses and policymakers, guiding them toward integrating circular and symbiotic practices. This thesis contributes to the evolving discourse on sustainable development by providing invaluable insights for businesses, policymakers, and researchers as they seek to navigate the complex path towards a more sustainable future. By illuminating the intersection of environmental protection, economic stability, and social well-being, this study provides a solid foundation for a holistic approach to sustainability. It lays the groundwork for transformative change on a global scale.