Schopenhauer ve Sartre'da iradenin özgürlüğü problemi
The problem of freedom of will in Schopenhauer and Sartre
  1. Tez No: 684961
  2. Yazar: CENGİZ MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ BRAVO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada düşünce dünyamızda varlığını sürekli bir şekilde sürdürmekte olan iradenin özgürlüğü problemi, Arthur Schopenhauer ve Jean Paul Sartre penceresinden ele alınmıştır. Hâlihazırda insanın özgür iradeye sahip bir varlık olup olmadığı, açıklığa kavuşturulabilmiş değildir ve bu problemin varlığını gelecekte de sürdüreceği düşünülmektedir. İnsanın özgür iradeye sahip olmadığı savında olan Schopenhauer'in aksine Sartre, insanın özgürlüğüne sınırsız bir alan açmıştır. Düşünürlerin bu bağlam içerisinde karşıt görüşlerde olma gerekçelerinin başında onların birbirinden oldukça farklı olan varlık ve bilinç anlayışları gelmektedir. Schopenhauer, tüm düşünce dünyasını isteme perspektifinden ele almaktadır. İsteme, tamamıyla bir tür enerji şeklinde sürekli akmakta ve varlığını devam ettirmektedir. İstemenin dışında sadece ona tabi olan ve onun nesneleşmiş halleri olarak özgürlüğe sahip olmayan -insanın da dâhil olduğu- tasarımlar dünyası söz konusudur. Sartre ise varlık ve bilinç yapısına dayalı kuramıyla insanın özgür yönüne vurgu yapmıştır. İradenin özgürlüğü problemi üzerine farklı düşünen Schopenhauer'in ve Sartre'ın dolayısıyla bilgi-bilinç, beden, zamansallık, tarihsellik ve ahlak anlayışları da oldukça farklıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problem of freedom of will, which is constantly maintained its existence in our world of thought, has been explored from the perspective of Arthur Schopenhauer and Jean Paul Sartre, both holding opposing positions on the question of its existence. Indeed, this is not a problem that has been definitely answered as to whether an individual is a creature with free will or not and it is not expected to be easily resolved in the near future. Schopenhauer argues that human beings do not have free will. Sartre, on the other hand, strongly claims that they have free will. The underlying reason why Schopenhauer and Sartre differ in their understanding of free will is founded in their different understandings of existence and consciousness. Schopenhauer evaluates the concept of free will from the perspective of will, as is the whole world of thought. Will is constantly flowing and surviving in the form of energy. Apart from the will, there are only manifestations or representations – objectified forms of will- that have to obey the will. Sartre, however, opens an infinite space for the free will of man in his philosophy based on the ontological existence and consciousness of human beings. Schopenhauer and Sartre, who hold quite different views about whether human beings have free will, therefore have different perspectives towards knowledge-consciousness, body, temporality, historicity and morality.