The concept of the self in Shakespeare's Richard III, King Lear and Coriolanus
Shakespeare'in III. Richard, Kral Lear ve Coriolanus oyunlarında benlik kavramı
  1. Tez No: 629876
  2. Yazar: EYLÜL BİNTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez Shakespeare'in III. Richard, Kral Lear ve Coriolanus oyunlarına odaklanmıştır. Bu çalışmanın temel amaçları benlik kavramının önemini tartışmak ve Shakespeare'in karakterlerinin benliklerini nasıl inşa ettiklerini analiz etmektir. Bu trajediler kendileri ve toplumları ile çatışma halinde olan Richard, Lear ve Coriolanus üzerinde yoğunlaşır. Bireylerin özfarkındalıkları onları kaderlerinin kontrolünü ele almaları için harekete geçmeleri gerektiğini vurgulayan derin bir düşünceye sürükler. III. Richard, Kral Lear ve Coriolanus oyunlarındaki ana karakterler farklı zaman dilimlerinde yaşasalar bile, hepsinin temel amacı hayatları üzerinde hâkimiyet kazanmaktır. Bu yüzden, kaderlerini yaratırken verdikleri mücadele onların benlik inşası sürecini açığa çıkartır. Bireyler benliğe uzanan yolculuklarında birçok güçlükle karşılaşırlar. Öncelikle, benliklerini inşa edebilmeleri için tamamıyla özgür olmaları gerektiğini kavrarlar. Ayrıca bireyler kritik kararlar vermeleri ve sorumluluk üstlenmeleri gerektiğinin farkına varırlar. Bu noktada, hayatın bitmek bilmeyen bir mücadeleden başka bir şey olmadığının da farkına varırlar. Ayrıca, benlik inşası bireyin mutlak dönüşümünü gerektirmektedir ki bu da bireyin benliğe uzanan yolculuğu sonrasında bambaşka bir insana dönüşeceği anlamına gelir. Bazen bireyler benlik inşalarını tamamlayabilir, ancak çoğu zaman benlikleri parçalanır. III. Richard oyununda ana karakter kendi bedeni ve benliği arasında bir bağlantı kurar ve kendi bedenindeki çarpıklıkların benlik oluşumunu nasıl etkilediğini gözler önüne serer. Kral Lear oyununda Lear'ın bilgisizliği onun çöküşüne sebep olur, ancak kendi benliğinin farkına vardığı an deli ve akıllı bir adama dönüşür. Coriolanus' da ise oyunun trajik karakteri kendini başkalarından üstün görerek kendi çöküşüne zemin hazırlar, ancak zaafları olan sıradan bir insan olduğunu fark ettiği an benliğini yaratmış olur. Bu noktada, III. Richard, Kral Lear ve Coriolanus oyunlarındaki benlik inşalarını incelemek adına, Arthur Schopenhauer, Søren Kierkegaard, Friedrich Nietzsche ve Jean-Paul Sartre'in benlik üzerindeki fikirlerine odaklanılmıştır. Bütün bu filozoflar benlik inşasında seçim, özgürlük, acı çekme ve sorumluluk gibi benzer kavramlar üzerinde yoğunlaşmışlardır. Bundan dolayı, bu çalışma Shakespeare'in ana karakterlerinin incelenmesinde bahsedilen filozofların görüşlerini göz önünde bulundurmuştur. Böylece bu tez, Shakespeare'in III. Richard, Kral Lear ve Coriolanus oyunlarında hayatları üzerinde hâkimiyet kazanmak için kendi benliklerine doğru yolculuğa çıkmış bireyleri analiz etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on Shakespeare's Richard III, King Lear and Coriolanus. The main concerns of this study are to discuss the importance of the self and to analyze how Shakespeare's characters construct their selves. These tragedies focus on Richard, Lear and Coriolanus, who are in conflict with themselves and society. Their self-consciousness leads them into a moment of contemplation, in which they realize that they must take action in order to be in charge of their own fate. No matter how the protagonists in Richard III, King Lear and Coriolanus live in different times, their main objective is the same: they want to gain mastery of their lives. Henceforth, their struggle to create their destiny reveals the process of the construction of the self. On the journey to the self, they face many difficulties. First of all, they understand that they must be independent in order to create their selves. In addition, these tragic figures realize that they must make critical choices and accept responsibility. At this point, they become aware of the fact that life is nothing but a ceaseless struggle. In addition, the construction of the self causes the utter transformation of individual, so it means that one will become a totally different person at the end of the quest. Sometimes the individuals achieve their self-construction, but most of the time their selves are divided. In Richard III, it is clear that the protagonist of the play establishes a connection between his body and self, and he reveals that his deformity affects his self-creation. In King Lear, Lear's ignorance leads to his downfall, but he turns into a wise mad man after he becomes aware of his sense of self. And in Coriolanus, it's tragic figure paves the way for his own downfall by thinking himself superior than the others, but he creates his self when he realizes that he is an ordinary human being who has weaknesses. In this respect, in order to examine the construction of the self in Richard III, King Lear and Coriolanus, this thesis concentrates on Arthur Schopenhauer, Søren Kierkegaard, Friedrich Nietzsche and Jean-Paul Sartre's ideas on the self. All these philosophers focus on the corresponding concepts when they examine the construction of the self, such as choice, freedom, suffering and responsibility. Hence, this study takes into consideration the views of the aforementioned philosophers in elaborating the protagonists of Shakespeare. In this respect, this thesis analyzes Shakespeare's Richard III, King Lear and Coriolanus, which involve tragic figures who set out on a journey to their selves in order to gain mastery of their lives.