Dünyada ve Türkiye'de davranışsal finans kavramının bibliyometrik analiz teknikleri kullanılarak incelenmesi
Examination of behavioral finance concept in the world and Turkey by using bibliometric analysis
  1. Tez No: 684988
  2. Yazar: UMUT SARIDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Geleneksel finans, bireylerin duygularından arınmış ve sadece maksimum faydayı gözeterek karar alan rasyonel bir insan tipi oldukları varsayımına dayanır. Davranışsal finans ise bireylerin finansal kararlarında her zaman rasyonel kararlar almadıklarına, irrasyonel veya sınırlı rasyonel olduklarına ve zihinsel yollara başvurduklarına odaklanan bir alandır. Bu alandaki araştırmalar zihinsel faktörlerin bireylerin finansal kararlar vermelerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bireylerin bu tür psikolojik faktörlerin etkisi altında aldıkları finansal kararları değerlendirmek ve geleneksel bakış açısındaki davranışsal eğilimlerde mevcut olan boşluğu doldurmak için davranışsal finans kavramı ortaya çıkmıştır. Türkiye'de konu ile ilgili literatür incelendiğinde, davranışsal finans başlığı altında bibliyografik bir çalışma bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada literatürdeki bu açığın kapatılması amacıyla, davranışsal finans kavramının dünyadaki ve Türkiye'deki durumunu bibliyografik analiz teknikleri ile incelenmiştir. Bu analizin gerçekleştirilmesi sürecinde davranışsal finansın dünyadaki durumunu gözlemlemek amacıyla Web of Science veri tabanından, Türkiye'deki durumunu belirlemek amacıyla TR dizin veri tabanından ve Ulusal Tez Merkezi'nden yararlanılmıştır. Bu kapsamda, Türkiye ve Dünyada yapılmış olan araştırmalar incelenmiştir. Araştırmalar için belirleyici olan yazar, dergi, alan, anahtar kelime gibi birçok etmenin değişimi ve bütün bunlar arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Verilerin incelenmesi ve bu ilişkilerin ortaya konulması için R Studio ve Bibliometrix R paketi, VOSviewer, Knowledge Matrix Plus ve MS Excel kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional finance is based on the assumption that individuals are rational and free from emotions and takes decisions only by considering the maximum benefit. Behavioural finance is a field that focuses on individuals not always making rational decisions. They could be irrational or limited rational and use mental means in their financial decisions. Research in this field shows that mental factors are effective in individuals making financial decisions. The concept of behavioural finance has emerged to evaluate the financial decisions people make under the influence of such psychological factors and to fill the gap existing in behavioural tendencies in the traditional viewpoint. When the literature in Turkey on this subject is examined, it has been determined that there is no bibliographic study under the title of behavioural finance. In this study, to fill this gap in the literature, the situation of the concept of behavioural finance in the world and Turkey has been examined with bibliographic analysis techniques. In the process of conducting this analysis, the Web of Science database was used to observe the status of behavioural finance in the World. Nevertheless, the TR index database and the National Thesis Center were used to determine the situation in Turkey. In this context, studies conducted in Turkey and the world were examined. The changes of many factors such as author, journal, field, keyword, which are determinative for the studies, and the relationships between all these have been revealed. In order to examine the data and reveal these kind of relations; R Studio and Bibliometrix R package, VOSviewer, Knowledge Matrix Plus and MS Excel have been used.