Effects of heavy metals on activated sludge process
Ağır metallerin aktif çamur sürecine etkileri
  1. Tez No: 68500
  2. Yazar: MURAT TURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz AĞIR METALLERİN AKTİF ÇAMUR SÜRECİNE ETKİLERİ TURSUN, Murat Yüksek Lisans,Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tülay ÖZBELGE Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Önder ÖZBELGE Ocak 1997, 99 sayfa Metal üretimi, metal kaplama, dabaklama, metal tel üretimi, soğutma kulesi atıkları gibi pekçok endüstriyel faaliyet ağır metal kirliliğine yol açmaktadır. Genellikle bu faaliyetlerin atıklarını alan biyolojik arıtma sistemleri olumsuz etkilenirler. Nispeten düşük ağır metal derişimleri bile mikroorganizmaları zehirler ve arıtma sistemlerinde gerçekleşen biyolojik süreçler üzerinde engelleyici etkilere sebep olur. Literatürde ağır metallerin biolojik sistemlere etkileri hakkında pek çok çalışma vardır. Bu çalışmaların çoğu ya yalnız bir metali ya da bir mikroorganizmayı araştırmıştır. Halbuki biyolojik arıtma sistemlerinde atık suda birlikte bulunan ağır metallerce farklı yollarla etkinliği engellenen türlü mikroorganizma cinsi mevcuttur. Ayrıca birlikte bulunan ağır metaller birbirleriyle etkileşmektedirler. Bu yüzden, gözlemlenen etkiler ağır metallerin biyolojik sistemler üzerindeki toplam etkisidir. Aktif çamur süreci en çok bilinen biyolojik arıtma sistemlerinden birisidir. Dolayısıyla, ağır metallerin aktif çamur sürecine olan etkilerinin tam olarak bilinmesi önemlidir.Bu araştırmada sentetik atık sudaki Cu+2 ve Zn+2 iyonlarının laboratuar ölçeğinde geri beslemesiz bir aktif çamur sisteminin substrat arıtım verimi ve biyokinetik sabitlerine etkileri değişik ortalama kalış süresi ve metal derişimlerinde çalışılmıştır. Ayrıca, ağır metallerin etkilerinin anlaşılmasını kolaylaştırmak için bu metallerin aktif çamur bileşenleri arasındaki dağılımı ve metallerin çamurdaki (katı faz) halleri olarak bulunmuştur. Deneysel çalışmaların sonuçlan bakır ve çinko karışımının aktif çamur sürecinde engelleyici etkisini göstermektedir. COD arıtma veriminin ağır metallerin derişimleri arttıkça düştüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca, kinetik sabitler bulunmuş ve Monod tipi kinetik modellerin bu sistemde uygulanabilir olmadığı saptanmıştır. Ayrıca, metallerin sadece küçük yüzdelerinin çamura bağlandığı bulunmuştur. Çinko çamurda çoğunlukla organik olarak bağlanmış durumdadır. Diğer taraftan bakır diğer iyonlarla değişebilen (exchangeable), yüzeye tutunmuş (adsorbed) ve organik olarak bağlanmış hallerde hemen hemen eşit olarak bulunmaktadır. Anahtar sözcükler : Aktif çamur süreci, Ağır metaller, Atık su arıtımı, Engelleyici etki. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFEECTS OF HEAVY METALS ON ACTIVATED SLUDGE PROCESS TURSUN, Murat M.S., Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Tülay ÖZBELGE Co-Supervisor : Prof. Dr. H. Önder ÖZBELGE January 1996, 99 pages Many industrial activities such as metal production, metal plating, cord manufacturing, tanneries, and cooling tower blowdown lead to heavy metal pollution. Usually, biological treatment systems receiving discharges of these activities are adversely affected. Even relatively low concentrations of heavy metals are toxic to microorganisms and cause inhibitory effects on biological processes carried out in treatment systems. There are many studies about the effects of heavy metals on biological systems in the literature. Most of these studies investigated either single heavy metal or single microorganism. However, in biological systems, there exist various species of microorganisms inhibited in different ways by heavy metals which are found in combination in wastewater. Also, the presence of combined metals gives rise to interactive effects. Then, the observed effect is the total influence of heavy metals on biological systems. Activated sludge process is one of the most popular biological treatment systems. Therefore, it is important to obtain thorough knowledge of effects of heavy metals on the activated sludge process. mIn this investigation, the effects of Cu+2and Zn+2 ions in synthetic wastewater on substrate removal efficiency and kinetic constants of a laboratory-scale activated sludge system without recycle were studied over various mean cell residence times and concentrations of the metals. The distribution of these metals among the constituents of the activated sludge and the forms of the metals in the sludge (solid phase) were also found experimentally to facilitate the understanding of the effects of heavy metals. The results of experimental studies indicate that the mixture of copper and zinc exerts an inhibitory influence upon the activated sludge process. It is observed that COD removal efficiency decreases considerably as concentrations of the metals increase. Also, the kinetic constants are obtained and it is determined that Monod type of kinetic models are not applicable to the system. Moreover, it is found that only small percentages of the metals present in the system are bounded to the sludge. Zinc associates with the sludge mostly in organically bound form. On the other hand, copper is almost equally distributed among exchangeable, adsorbed, and organically bounded forms. Keywords : Activated sludge process, Heavy metals, Inhibition, Wastewater treatment. IV