The relationship between political interest and out-group attitudes
Siyasi ilgi ve grup-dışı tutumlar arasındaki ilişki
- Tez No: 685014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, medya tarafından koşullandırıldığı şekliyle siyasi ilginin grup dışı tutumlar üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu tezin bir diğer konusu da siyasi ilginin siyasi sofistikasyonun bir ölçütü olarak alınıp alınamayacağıdır. Bu konudaki literatür, yüksek sosyo-ekonomik tabaka mensubu daha eğitimli bireylerin dış gruplara karşı daha olumlu olduğunu ve önyargılı medyanın sağlıklı gruplar arası ilişkilere zarar verdiğini savunmaktadır. Ampirik analizler, siyasetle ilgilenen bireylerin göçmenlere ve azınlık üyelerine karşı daha olumlu olduğu ana hipotezini desteklemektedir. Siyasal ilgi, bilgi ve eğitim olarak ele alınan siyasal bilgi ve siyasal sofistiklik benzer etkiler göstermektedir. Ayrıca, bulgular medya ortamının bu ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. Medya özgürlüğünün yüksek olduğu durumlarda, politik gelişmişliğin olumlu bir etkisi vardır ve medya özgürlüğünün düşük olduğu durumlarda bu etki olumsuza dönmektedir. Ayrıca, bu tez sınırlı medya ortamlarında bireylerin grup dışı üyelere yönelik tutumlarını nasıl şekillendirdiğini de incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de medyanın ticarileşme, magazinleşme ve basın-parti paralelliği nedeniyle böyle bir duruma örnek teşkil etmektedir. Ampirik analizler, siyasi ilginin veya bilginin tek başına Türk vatandaşlarının dış gruplara yönelik tutumlarını etkilemediğini göstermektedir. Ancak medya tüketimi moderatör olarak alındığında, analizler hem sofistike hem de yüksek düzeyde medya tüketen bireylerin grup dışı üyelere karşı daha olumlu tutumlara sahip olduğunu göstermektedir. Bu tezin bir diğer bulgusu da, geriye dönük ekonomik değerlendirmeler ve demokrasiden duyulan memnuniyetin de grup dışı kişilere dair tutumların önemli belirleyicileri olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of political interest on out-group attitudes as conditioned by media. Another topic this thesis examines is whether political interest can be taken as a proxy for political sophistication. The literature on the issue argues that more educated individuals from higher socio-economic backgrounds are more positive toward an out-group and biased media is detrimental to healthy inter-group relations. The analyses provide support for the main hypothesis that politically interested individuals are more positive towards immigrants and minority members. Political knowledge and political sophistication, taken as a combination of political interest, knowledge, and education, show similar effects. Furthermore, the findings suggest that the media environment mediates this relationship. When there is high media freedom, political sophistication has a positive effect, and when there is low media freedom this effect becomes negative. Furthermore, this thesis also aims to examine how individuals form their attitudes towards out-group members in restricted media environments and Turkey is an example of such a case due to commercialization, tabloidization, and press-party parallelism in its media environment. The empirical analyses suggest that political interest or knowledge alone does not affect Turkish citizens' attitudes towards out-group members. However, when media consumption is taken as a moderator, the analyses show that individuals who are sophisticated and who consume high levels of media have more positive attitudes towards out-group members. Another finding of this thesis is that retrospective economic evaluations and satisfaction with democracy are also important determinants of out-group attitudes.