Interrogating masculinities of former cadets: The changing dimensions of military masculinities after military school closures in Turkey
Eski askeri öğrencilerin erkekliklerini sorgulama: Türkiye'de askeri okulların kapanmasından sonra askeri erkekliklerin değişen boyutları
  1. Tez No: 685015
  2. Yazar: YUSUF TRAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜLRÜ GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
2016'daki darbe girişiminden sonra Türkiye'de tüm askeri okullar kapatılmış ve tüm askeri öğrenciler farklı üniversite ve liselere yerleştirilmiştir. Hükümetin askeri okulları kapama girişimi ile birlikte eski askeri okul öğrencileri kendilerini bir anda farklı bir dünyada bulmuş ve yaşamlarına sivil ortamlarda devam etmişlerdir. Yeni dünyalarında pek çok şey değişmeye başlayan bu öğrencilerin yaşadığı değişiklik- lerden biri de erkeklikleriyle ilgilidir. Bu çalışma, 2009-2016 yılları arasında askeri okullarda okumuş 20 eski askeri öğrenci ile yapılan derinlemesine görüşmelere daya- narak, askeri erkekliklerin inşasında askeri eğitimin iç dinamiklerini ortayı koymayı ve eski askeri öğrencilerin erkekliklerinin sivil hayatta değişen boyutlarını göster- meyi amaçlamaktadır. Makro düzeyde bakıldığında, Türkiye'de sosyopolitik düzlemde gücünü kaybeden ordu artık erkeklik anlayış ve performanslarının güçlü bir şekillendiricisi değildir. Ergenekon ve Balyoz davaları ile ordunun gücü azalmıştır. 2016'daki darbe girişimi sonrasında ordu siyasi alanda etkisini yitirmiş, kontrolünü ve gücünü tamamen kaybetmiştir. Üstelik artık ordu, geçen yüzyılda olduğu gibi modernite ile ilişkilendirilmemektedir. Öte yandan, mikro düzey bir bakış açısıyla, günümüz dünyasında çoğu genç, feminizmin ne olduğu hakkında fikir sahibi olmakta, bazıları toplumsal cinsiyetle ilgili meseleleri sorgulayabilir hale gelmektedir. Ayrıca üniversitelerde var olan çok sayıda feminist ve LGBTI+ grupları üniversite öğren- cilerinin bakış açılarını etkilemektedir. Günümüzde insanlar, birkaç on yıl öncesine göre, giderek daha fazla farklı insanlarla ve anlayışlarla karşılaşabilmektedir. Bu tez, makro ve mikro düzeydeki bu gelişmelerin, eski askeri öğrencilerin sivil yaşam- larındaki erkeklik değişimleri ile de ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After the coup attempt in 2016 in Turkey, all military schools were dismissed, and all cadets relocated to different universities and high schools. With the government's attempt to close military schools, former cadets found themselves in a different world and continued their lives in new settings. In their new world, plenty of things began to change including their masculinities. Based upon in-depth interviews with 20 former cadets who studied in military schools between the years 2009 and 2016, this study aims to elicit the inner dynamics of military education in the construction of military masculinities and demonstrate the changing dimensions of former cadets' masculinities in their civilian lives. At a macro level, the military lost its power in the sociopolitical arena in Turkey and is no longer a powerful shaper of the understandings and performances of men. With the Ergenekon and Balyoz trials, the military fell into a decline in its power. Subsequently, it lost its impact on the political sphere and completely lost its control and power after the coup attempt in 2016. Furthermore, the army is no longer associated with modernity when compared to the previous century. On the other hand, from a micro-level perspective, nowadays most young people can learn about feminism, and some interrogate gender-related issues in todays' world. Also, there is a myriad of feminist and LGBTI+ groups in the universities sharing perspectives with university students. People can increasingly have more encounters with people different from then and other worldviews and perspectives when compared to a few decades ago. This thesis shows that these macro and micro level developments are associated with the masculinity changes of former cadets in their civilian lives.