Kolcaba konfor teorisine temellenen hemşirelik bakımının historosalpingografi işlemi uygulanan kadınlarda ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of nursing care developed according to kolcaba's theory of comfort in reducing pain and comfort on women undergoing hysterosalpingography
  1. Tez No: 685013
  2. Yazar: SÜMEYYE BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Kolcaba konfor teorisine temellenen hemşirelik bakımının histerosalpingografi (HSG) işlemi uygulanan kadınlarda ağrı ve konfor düzeyine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü tek kör bir çalışmadır. Araştırma Eylül 2020– Nisan 2021 tarihleri arasında Orta Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan bir üniversite hastanesine HSG işlemi için yönlendirilen 42 sanal gerçeklik gözlüğü (SGG) grubu, 40 mobil destekli eğitim danışmanlık (MDED), 40 kontrol grubuna katılan 122 kadınla gerçekleştirilmiştir. Girişim gruplarına Kolcaba'nın Konfor teorisine temellenen hemşirelik bakımıyla birlike MDED ve SGG, kontrol grubuna ise rutin hizmet verilmiştir. Veriler kişisel bilgi formu, Visual Analog Skala (VAS) ve Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, sayı, Ki-kare, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, İşaretli Sıra Testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the effect of the nursing care developed according to kolcaba's theory of comfort in reducing pain and comfort on women undergoing hysterosalpingography. Material and Method: This research is a randomized controlled, single-blind and experimental study. The research was conducted to a university hospital in the Central Black Sea Region who were directed for Hysterosalpingography between September 2020 and April with 122 women who participated in 42 virtual reality glasses groups, 40 mobile education counselling and 40 control groups. In addition to nursing care based on Kolcaba's Comfort theory, mobile assisted education and counseling (MAEC), virtual reality glasses (VRG) were applied to the intervention group. The intervention group was provided nursing care based on Kolcaba's Comfort theory, MAEC and, VRG were applied and control group was given to the routine service. Data were evaluated using the Visual Analogue Scale (VAS) and General Comfort Scale (GCS).