Sirojiddin Sayyid'in seçme şiirleri üzerine dil ve üslup incelemesi
Language and style analysis on the selection poems of Sirojiddin Sayyid
- Tez No: 685026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SOLAK SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
“Sirojiddin Sayyid'in Seçme Şiirleri Üzerine Dil ve Üslup İncelemesi”adlı çalışmamız, kaynakça ve sonuç bölümlerinin dışında beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Özbekistan, Özbek Adı, Özbek Türkleri, Özbek Türkçesi ve 21. Yüzyıl Özbek Edebiyatı hakkında bilgi verilmiş olup, birinci bölümde, yazarın hayatı, eserleri ve eserlerinin taşıdığı dönem özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde, muhteva başlığı altında ferdî ve sosyal tema konuları tetkik edilmiştir. Üçüncü bölümde yapı başlığında, nazım şekli, nazım birimi, ölçü, kafiye, redif gibi özelliklerin üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde dil ve üslup, beşinci bölümde ise şiirlerin transkripsiyonu ve çevirisi yer almaktadır. Çalışmamız, son dönem Özbek Edebiyatı şairlerinden Sirojiddin Sayyid'i anlama, şiirlerinde muhteva, dil ve üslup gibi spesifik konulara eğilerek anlam derinliklerinin çıkarılması noktasında önem taşırken ayrıca Türk dünyasının çağdaş dönemdeki şairlerin daha iyi anlaşılması ve incelenmesi, bu yolda yapılacak çalışmalara ışık tutma ve bir ön kaynak oluşturma açısından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study titled“Language and Style Analysis of Sirojiddin Sayyid on Selected Poems”consists of five main sections apart from the bibliography and conclusion sections. In the introduction part, information about Uzbekistan, Uzbek Name, Uzbek Turks, Uzbek Turkish and 21st Century Uzbek Literature has been given. In the first part, the life of the writer and the period characteristics of his works have been examined. In the second chapter, individual and social themes have been examined under the content title. In the third chapter, characteristic such as poetry shape, poetry unit, measure, rhyme, redif are emphasized under the title of structure. The fourth chapter includes language and style, and the fifth chapter includes transcription and translation of poems. While our study is important for understanding Sirojiddin Sayyid, one of the poet of Uzbek Literature, and focusing on specific topics such as content, language and style in his poems also A better understanding and analysis of poets of the contemporary era in the Turkish world, it is also important to shed light on the work to be carried out on this road and to create a pre-resource.