'The Turks Have No Friends but the Turks': The Sèvres trauma and the construction of an exclusionary national identity
'Türk'ün Türk'ten Başka Dostu Yoktur': Sevr travması ve dışlayıcı ulusal kimliğin inşası
- Tez No: 685025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATEŞ ALİ ALTINORDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma hiçbir zaman uygulanmamış Sevr Antlaşması'nın ve onun ortaya çıkardığı Türkiye'yi parçalamaya çalışan dış güçler-iç işbirlikçilerin varlığına olan inancın nasıl milli bellekte kalıcı bir yer edindiğini kültürel travma teorisi ile incelemektedir. Sevr'i siyasi ve bürokratik elitlerin çıkarlarına, güç arayışına ya da patolojik korkuya indirgemek yerine, Sevr anlatısını, ikili kodlarını, kategorizasyonlarını ve Sevr'in sosyal ve politik yapılardan görece bağımsız ve bu yapılar üzerinde etkisi olan bir kültürel yapı olarak ortaya çıkışını analiz etmektedir. Bu çalışma, Eleştirel Söylem Analizi/Söylem-Tarihsel Yaklaşım metodunu kullanarak, kurucu elitlerin Sevr travma anlatısını ve bölünme tehdidini Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuş anlatısının kurucu diğeri olarak nasıl inşa ettiğini ve bunun dışlayıcı ulusal kimliğe katkısını araştırmaktadır. Aynı zamanda, 1960'ların ortalarından itibaren siyasi elitlerin ve ordunun büyük iç ve dış meseleler karşısında Sevr anlatısını nasıl yeniden ürettiğine ve dönüştürdüğüne odaklanmaktadır. İlaveten, çalışma Avrupa Birliği ve demokrasi yanlısı grupların baskın Sevr anlatısına karşı ürettiği karşı-anlatıyı analiz etmektedir. Özellikle AKP'nin karşı-anlatısına odaklanan bu çalışma, siyasi aktörlerin Sevr'in kültürel çerçevesi üzerinde kontrol sahibi olmak için nasıl mücadele ettiğini incelemektedir. Çalışma, AKP'nin 15 Temmuz darbe girişimini bir travma olarak inşa ederken nasıl Sevr'in ikili kod sistemini, travma anlatısını ve ahlaki çerçevesini kullandığını ve uyarladığını analiz ederek Sevr'in kültürel yapısının siyasi aktörlerle ilişkisinde göreceli bir bağımsızlığa sahip olduğu sonucuna varmaktadır. Son olarak, bu tez kültürel travmaların hangi durumlarda dışlayıcı ve düşmanca sonuçlara yol açacağını belirlemede etkili olabilecek faktörleri Türkiye örneği üzerinden göstererek kültürel travma literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the enduring memory of the never-implemented Sevres Treaty and the belief in the existence of foreign forces-domestic collaborators trying to partition Turkey through cultural trauma theory. Instead of reducing Sevres to the political and bureaucratic elite's interests and pursuit of power, or pathological fear, it analyzes the emergence of Sevres as a cultural structure with its narrative, binary codes, and categorization with a relative autonomy from and influence over social and political structures. Through Critical Discourse Analysis/the Discourse-Historical Approach, this study investigates how the founding elite constructed Sevres trauma narrative and the threat of partition as the constitutive other of the birth narrative of the Turkish Republic and its contribution to an exclusionary national identity. It also demonstrates how the political elite and military reproduced and transformed the Sevres narrative starting from the mid-1960s in the face of major domestic and international issues. The thesis also analyzes how pro-EU and pro-democracy groups contested the hegemonic Sevres narrative. With a specific focus on the AKP's counter-narrative, the study investigates how political actors struggle to gain control over the cultural framework of Sevres. Analyzing how the AKP drew on and reappropriated Sevres trauma structure in its construction of the July 15 coup attempt as a trauma, the study concludes that the cultural structure of Sevres has a relative autonomy vis-à-vis political actors. Finally, this thesis aims to contribute to cultural trauma literature by demonstrating factors that can be influential in determining the exclusionary and antagonistic outcome of cultural traumas through the Turkish case.