Cevdet Kudret'in tiyatro yazarlığı ve tiyatroları
Cevdet Kudret's playwriting and theaters
- Tez No: 685033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEVFİK SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet döneminin ilk topluluğu sayılan Yedi Meşaleciler topluluğunun en üretken sanatçısı olan Cevdet Kudret (1907-1992)'in tiyatro yazarlığını ve tiyatrolarının incelenmesini içerir. Birçok türde eser veren yazar, ona yakın tiyatro eseri de kaleme almıştır. Ne var ki bu kadar tiyatro eseri yazmasına karşın günümüze ulaşan tiyatro sayısı dördü geçmemektedir. Şiir, roman, hikâye, deneme, ders kitapları ve sayısı oldukça fazla olan incelemeleriyle birçok sanatçının dikkatini çeken yazarın ne yazık ki tiyatro yazarlığı yönü arka planda kalmıştır. Oysa Cevdet Kudret, kullandığı teknikler, dilinin sadeliği, ele aldığı konular ve bunları işleyiş şekli ile döneminin başarılı sanatçıları arasındaki yerini korumuştur. Çalışmamızda Cevdet Kudret'in günümüze ulaşan üçü çeşitli dergilerde tefrika edilmiş ve biri kitap halinde basılmış toplamda dört oyunu incelenecektir. Cevdet Kudret'in ele alınan tüm oyunlarında insan psikolojisini ön plana çıkardığı görülür. İnsana ait tüm duygu durumlarını zamana, mekâna ve olaya bağlı kalarak işleyen yazar, dönemin toplumsal yapısını da edebiyat-gerçeklik ilişkisi içinde ortaya koymayı başarır. Bu yönüyle modern yazarlara yaklaşmış olsa da tiyatro alanında hak ettiği yere bir türlü getirilememiştir. Bu açıdan çalışmamızın amacı, birçok yönüyle öne çıkarılan Cevdet Kudret'in tiyatroları hakkında şimdiye değin herhangi bir çalışma olmaması sebebiyle onu bir de bu yönüyle ele alıp tanıtmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, includes the playwrights of Cevdet Kudret (1907-1992), who was the most productive artist of the Yedi Meşaleciler community, which is considered to be the first community in the Republican period and examining the theaters. The author, who produces works in many genres, has also written about ten plays. However, despite the fact that he wrote so many plays, the number of plays surviving today does not exceed four. The author, who attracted the attention of many artists with his poetry, novels, stories, essays, textbooks and numerous studies, unfortunately remained in the background as a theatre writer. However, Cevdet Kudret maintained his place among the successful artists of his time with the techniques he used, the simplicity of his language, the subjects he dealt with and the way he handled them. In our study, a total of four plays by Cevdet Kudret, three of which have been serialized in various magazines and one of which has been published as a book, will be analysed. It is seen that Cevdet Kudret highlights human psychology in all his plays. The outhor, who processes all human emotional states by adhering to time, place and event, manages to reveal the social structure of the period in the relationship between literature and reality. Although he approached modern writers in this respect, it's never been brought to its rightful place in theatre. In this respect, the aim of our study will be to introduce Cevdet Kudret, which has been highlighted in many aspects, since there has been no study so far about his plays.