Pandemi sürecinde, hemşirelerin algılanan COVID-19 riski ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları bilgisi, kullanımı ve tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship of COVID-19 risk perception in nurses with the knowledge, usage and attitudes of traditional and complementary medicine practices in the pandemic process
  1. Tez No: 685043
  2. Yazar: LEYLA YAMAN ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada pandemi sürecinde, hemşirelerin algılanan COVID-19 riski ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları bilgisi, kullanımı ve tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kesitsel araştırma tasarımda yürütülmüştür. Örneklemi, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şubat 2021 - Mart 2021 tarihleri arasında araştırmaya katılmaya gönüllü ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 250 hemşire oluşturmaktadır. Veri toplama formunda: Tanıtıcı Bilgi Formu, Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği ile Algılanan COVID-19 Riski Ölçeği yer almıştır. Veriler, sayımla belirlenen değişkenler için sayı ve yüzde ile ölçümle belirlenen değişkenler ortalama±standart sapma, minumum maksimum değerler şeklinde gösterilmiştir. İki gruplu bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi, ikiden fazla bağımsız değişkenin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the relationship between nurses' perceived risk of COVID-19 and knowledge, use and attitudes of traditional and complementary medicine practices during the pandemic process. Materials and Methods: The study was conducted in a cross-sectional research design. The sample consists of 250 nurses who were volunteer to participate in the study and met the inclusion criteria between February 2021 and March 2021 at Gulhane Training and Research Hospital. The data collection form were compused of Introductory Information Form, Attitudes towards Holistic Complementary and Alternative Medicine Scale and Perceived COVID-19 Risk Scale. The data are presented as number and percentage for the variables determined by counting, and mean±standard deviation, minimum and maximum values for the variables determined by measurement. Mann Whitney U Test was used to compare two-group independent variables, and Kruskal Wallis Analysis of Variance was used to compare more than two independent variables. Spearman's Correlation analysis was used to examine the relationships between scale scores.