Hidradenitis süpürativa tanılı hastalarda sosyodemografik, klinik özellikler, eşlik eden hastalıklar ve tedavi özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sociodemographic, clinical features, consolidating diseases and treatment characteristics in patients with hidradenitis supurativa
- Tez No: 685044
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ALPSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hidradenitis süpürativa (HS) veya akne inversa uzun süreli, tekrarlayıcı, ağrılı, sinüs traktüsleri ve skarla sonlanabilen derin yerleşimli nodül ve apselerle ayırt edilen inflamatuvar bir hastalıktır. Son yıllarda akademik çevrelerde hastalığa olan ilgi giderek artmış ve günümüzde en çok çalışılan başlıklardan birisi haline gelmiştir. Literatürde, Türkiye'de HS ile ilgili yapılan az sayıda epidemiyolojik çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmayı Antalya ve çevresinde yaşayan HS hasta popülasyonunun özelliklerini tanımlamak, Türkiyedeki HS hastaları ile ilgili epidemiyolojik verilere katkı sağlamak ve diğer ülkelerden bildirilen verilerle karşılaştırarak farklılıklara dikkat çekmek amacıyla yaptık. Çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı, Dermatoloji Polikliniğinde takip edilen HS tanılı toplam 100 hasta dahil edildi. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri (yaşı, cinsiyeti, mesleği, aile öyküsü, eğitim durumu, medeni durumu, sigara, alkol kullanımı ve VKİ, hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, tutulum bölgeleri, hastalık şiddeti, DYKİ skoru), eşlik eden hastalıkları ve tedavi seçenekleri gibi değişkenlere retrospektif olarak kayıt programından ulaşıldı. Hastalığın şiddeti her hastada Hurley evrelemesine ve Hekimin Global Değerlendirme skoruna (Hs- PGA) göre sınıflandırıldı. Çalışmamızda erkek/kadın oranı 2.6:1 idi. Aile öyküsü hastaların %22'sinde vardı. Sigara kullanım oranı (%77) erkeklerde (%84,7) kadınlara göre (%57,1) daha yüksekti. Hastaların %70'i fazla kilolu ve obezdi. Eşlik eden hastalıklar arasında en çok hipertrigliseridemi (%13), DM (%12), psikiyatrik hastalıklar (%11), hipertansiyon (%7) gözlendi. Koltuk altı hastalık başlangıcı ve seyrinde en sık tutulum alanı olarak saptandı. Erkeklerde hastalığın koltuk altından, kadınlarda ise kalçalardan başlangıç gösterme sıklığı belirgin derecede yüksek gözlendi. Erkeklerde olağan dışı yerleşim daha sıktı. Tedavi özellikleri ülkemizden yapılan diğer çalışmalarla benzerdi. Koltukaltı, perianal bölge, meme altı veya arası tutulumun hastalık şiddetini arttırdığı gözlemlendi. 95 Bulgularımızı diğer ülkelerden yapılan çalışmalarla karşılaştırdığımızda bir takım farklılıklar görülmektedir. Ülkemizden yapılan çalışmalarla daha çok benzer sonuçlara ulaşmamız HS'nin etiyopatogenezinde her toplumun kendine özgü genetik, etnik, coğrafik ve kültürel özelliklerinin etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Bildiğimiz kadarıyla HS hastaları arasında hastalık başlangıç bölgelerinin kronolojisi ilk kez bizim çalışmamızda sorgulanmıştır. Hasta sayısı sınırlı olsa da, çalışmamız bölgemiz hastalarının epidemiyolojik verilerini ayrıntılı bir şekilde irdeleyerek literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hidradenitis suppurativa (HS) or acne inversa is a chronic, recurrent, painful inflammatory disease characterized by deep-seated nodules and abscesses leading to sinus tracts and scars. In recent years, academic interest in HS has increased, and it has become one of the most studied topics today. However, in the literature, the number of epidemiological studies on HS in Turkey is still limited. We conducted this study to describe the characteristics of the HS patient population living in and around Antalya, contribute to the epidemiological data on HS patients in Turkey, and draw attention to the differences by comparing them with the data reported from other countries. A total of 100 patients with a diagnosis of HS followed in the Dermatology Outpatient Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Dermatology and Venereal Diseases were included in the study. Sociodemographic and clinical characteristics of the patients (age, gender, occupation, family history, educational status, marital status, smoking, alcohol use and BMI, age at onset of disease, duration of illness, sites of involvement, disease severity, DLQI score), concomitant diseases and treatment parameters were reviewed retrospectively. According to Hurley staging and Physician's Global Assessment score (Hs-PGA), disease severity was classified in each patient. In our study, the male/female ratio was 2.6:1. Family history was present in 22% of the patients. The smoking rate (77%) was significantly higher in men (84.7%) than in women (57.1%). In addition, 70% of the patients were overweight and obese. Among the comorbidities, hypertriglyceridemia (13%), DM (12%), psychiatric diseases (11%), and hypertension (7%) were the most frequent ones. The axillary region was the most common area of involvement at the disease onset or course of the disease. The onset of the disease in the armpit was significantly higher in men, and the frequency of onset from the hips was significantly higher in women. Atypical localization was more common in men. Treatment features were similar to other studies conducted in our country. 97 Involvement of the armpit, perianal region, under the breast or between the breasts was correlated with the severity of the disease. When we compare our findings with studies from other countries, some differences are observed. However, the fact that we reach more similar results with the studies conducted in our country suggests that the specific genetic, ethnic, geographical and cultural characteristics of each society may affect the etiopathogenesis of HS. To our knowledge, the chronology of disease onset regions among HS patients was first questioned in our study. Although the number of our patients is limited, we think that our study will contribute to the literature on epidemiological studies conducted in our country.