Rastlantısal metrik uzaylarda parametrik eğriler
Parametric curves in random metric spaces
  1. Tez No: 685056
  2. Yazar: HANİFE DİBEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ŞENÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Metrik Geometri ve Rastlantısal Metrik (RM) Uzaylar teorilerinin tarihsel gelişimlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, Metrik Geometride yer alan yol (parametrik eğri), yay, uzunluk yapısı ve uzunluk uzayı gibi bazı temel kavramlara ve bunlara ilişkin sonuçlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; RM uzaylara ilişkin (ε,λ)-topolojisi, rastlantısal normlu uzay, bir RM uzayda yol (parametrik eğri), rastlantısal toplam varyasyon, rastlantısal uzunluk, hemen hemen rektifiye edilebilirlik ve rektifiye edilemezlik kavramlarına yer verilmiştir. Dördüncü bölüm, tezin özgün bölümü olup bu bölümde, bir RM uzayda yer alan yolların (parametrik eğrilerin) rastlantısal uzunluklarına ve rastlantısal çaplarına dair bazı temel sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, bu tip yolların oluşturduğu uzayların bazı özellikleri de incelenmiştir. Beşinci bölüm tezin sonuç bölümü olup, bu bölümde tez çalışması özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the historical developments of the theories of Metric Geometry and Random Metric (RM) Spaces are presented. In the second chapter, some basic concepts such as path (parametric curve), arc, length structure and length space, and results related to these concepts in Metric Geometry are presented. In the third chapter; the concepts of (ε,λ)-topology related to RM spaces, random normed space, path (parametric curve) in an RM space, random total variation, random length, almost rectifiability and non-rectifiability are presented. The fourth chapter is the original part of the thesis, and in this chapter; some basic results related to the random lengths and random diameters of paths (parametric curves) in RM spaces have been obtained. Furthermore, some properties of the spaces of these paths have been investigated. The fifth chapter is the conclusion part of the thesis; and in this chapter, the thesis is summarized.