Bazı konveks stokastik süreçler için kesirli integral eşitsizlikleri
Fractional integral inequalities for some convex stochastic processes
  1. Tez No: 685055
  2. Yazar: NAZAN OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı, bazı konveks stokastik süreçler için kesirli integral eşitsizlikleri elde etmektir. Bu tezin giriş bölümünde, kısaca konvekslik ve kesirli analiz ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, tezin konusu ile ilgili temel kavramlar sunulmuştur. Materyal ve yöntem kısmında ise stokastik süreçler için kuadratik orta anlamda yakınsama, süreklilik, türevlenebilme ve integrallenebilme kavramları verilmiştir. Araştırma bulguları bölümünde ise stokastik süreçler için kuadratik orta anlamda kesirli türevlenebilme, kesirli integrallenebilme kavramları tanımlanmış ve konveks, preinveks, harmonik konveks, p-konveks, ikinci anlamada s-konveks stokastik süreçlerin her birisine ait ayrı ayrı Hermite-Hadamard tipli kesirli integral eşitsizlikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this studyis to obtain fractional integrable inequalities for these stochastic processes. In the introduction part of this thesis, information about convexity and fractional analysis is given briefly. In the second part, the basic concepts related to the subject of the thesis are presented. In the material and method part, the concepts of quadratic convergence, continuity, differentiability and integrability are given for stochastic processes. In the research findings section, the concepts of quadratic intermediate fractional differentiation and fractional integrability were defined for stochastic processes and Hermite-Hadamard type fractional integral inequalities were obtained for each of the convex, preinvex, harmonic convex, p-convex, and second meaning s-convex stochastic processes.