Bazı stokastik diferansiyel denklemlerin çözümü
Solution of some stochastic differential equations
  1. Tez No: 685080
  2. Yazar: YAĞIZ BERK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, bazı stokastik ve stokastik Liénard-tipi diferansiyel denklemlerle temsil edilen bazı doğal ve zor süreçlerin davranışını olabildiğince gerçekçi bir şekilde araştırmaktır. Bu bağlamda ele alınan stokastik diferansiyel denklemlerin çözümlerinde, literatürdeki bazı analitik ve nümerik yöntemler kullanılmıştır. İncelenen stokastik süreçlerin davranışlarına oldukça yakın sonuçlar elde edilmiştir. Stokastik süreçlerin davranışlarının daha iyi anlaşılması için, elde edilen sonuçlar ile desteklenen bazı tartışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the behavior of some natural and difficult processes represented by some stochastic and stochastic Liénard-type differential equations as realistically as possible. In this context, on the solution of stochastic differential equations which have been investigated, some analytical and numerical methods in the literature have been used. The results very close to the behaviour of the considered stochastic processes have been obtained. For a better understanding of the behaviour of stochastic processes, some discussions supported by the obtained results have been presented.