Emission reduction vs exploitation of domestic fossil sources:is climate change mitigation compatible with using domestic coal
Emisyon azaltımı veya yerel fosil kullanımı:iklim değişikliği ile mücadelede yerel kömür kullanımı anlamlı mı
  1. Tez No: 685098
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN MİRAÇ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN, PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Enerji, Econometrics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde bir ülkenin enerji politikası güvenli, ucuz ve temiz enerji sağlamayı hedefler. Bu üç unsurdan, güvenli ve ucuz enerjiye, temiz enerjiye göre genellikle öncelik verilir. Ülkeler enerji politikalarını bu yönde şekillendirir ve Türkiye farklı değildir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2015 – 2019 Strateji Plan'ı enerji güvenliği açısından kömür kullanımına vurgu yapmaktadır. Bunun yanında Türkiye 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını %21 azaltma niyetini belirtmiştir. Bu iki hedef özellikle iklim değişikliği ile mücadele açısından karşıtlık göstermektedir. Bu sebeple Türkiye enerji güvenliğini sağlarken en azından sera gazı salınımını çok fazla arttırmayacak bir enerji politikası geliştirmek zorundadır. Bu çalışma böyle bir enerji politikası yapımında kömür, rüzgar ve güneş enerjilerinin rollerini araştırmaktadır. Çalışmada panel ekonometrisi ve senaryo analizleri kullanılmıştır. Panel veri kestirimleri kömürün küresel enerji güvenliğine katkısı olmadığını ortaya koymuştur. Senaryo analizleri Türkiye için yerel kömürün kullanımının önemli olduğu göstermektedir ancak bu iklim değişikliği ile mücadele konusunu sekteye uğratmaktadır. Diğer taraftan, rüzgar ve güneş enerjileri Türkiye'nin enerji güvenliğinin sağlanması ve iklim değişikliği ile mücadele çabalarına olumlu katkı yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy policy of a country today deals with provision of secure, cheap and clean energy. Among the three, secure and cheap energy has general dominance over clean energy. Countries shape their energy policies accordingly and Turkey is no different example. Strategy Plan 2015 – 2019 of Ministry of Energy and Natural Resources emphasizes exploitation of domestic coal for energy security while Turkey intends to curb her emissions by 21% until 2030. These two targets contradict in terms of climate change mitigation. Therefore, Turkey has to establish a consistent policy that secures energy but, at least, does not exacerbate greenhouse gas emissions. This study aims to seek the role of coal, wind and solar power in such an energy policy making through panel econometrics and scenario analyses. Panel data estimates reveal that coal does not contribute to global energy security. Scenario analyses show that Turkey's use of domestic coal is vital but at the expense of climate change mitigation. On the other hand, both wind and solar contribute to country's efforts in energy security and climate change mitigation.