Kur'ân-ı Kerîm'in anlaşılmasında edebî sanatların önemi Mâide sûresi örneği
The importance of literature arts in understanding the al-Qurʾān al-Karīm, example of the surah al-Maide
- Tez No: 685104
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
“Kur'ân-ı Kerîm'in Anlaşılmasında Edebî Sanatların Önemi Mâide Sûresi Örneği”isimli bu çalışmada; belâğat sanatları, bu sanatların kullanış şekilleri, ifadeye kattığı güzellikler ve Kur'ân-ı Kerîm'in anlaşılmasındaki önemi ele alınmıştır. Bu araştırmada filolojik tefsirler, Arap dili ve belâğatı alanında yazılmış kaynak eserler ve bu alanda yapılan araştırmalardan istifade edilmiştir. Bu çalışma; giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, amacı, önemi ve çalışma yöntemleri belirtilmiştir. Birinci bölümde; edebî sanatların önemi, özellikleri ve amacı belirtilmiş,“fesâhat”ve“belâgat”kavramları tanıtılmış ve bu ilimler hakkında genel bilgiler verilerek örneklerle izah edilmiştir. İkinci bölümde; belâgat ilminin alt başlıkları olan“meânî”,“beyân”ve“bedi'”ilimleri tanıtılmış, tarihsel gelişimleri hakkında kısa bilgiler verilmiş, bu ilim dallarından çeşitli edebî sanatlar ele alınarak genel hatlarıyla anlatılmış, kısımları belirtilerek örneklerle izah edilmiştir. Yine bu sanatların Türk edebiyatındaki kullanımlarına temas edilerek örneklendirilmiştir. Ayrıca her bir edebî sanatın ele alındığı bölümün son kısmında ilgili edebî sanatın Mâide Sûresi'nde bulunan örnekleri verilerek izah edilmiş, bu sanatların lafız ve anlama kattığı güzelliler ortaya çıkartılmıştır. Sonuç bölümünde; çalışma boyunca elde edilen bilgilerin genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study named“The Importance of Literary Arts in Understanding the Qur'an, The Example of Surah Maide”; The arts of rhetoric, the way these arts are used, the beauties they add to the expression and their importance in understanding the Qur'an are discussed. In this research, from philologial exegesis, source works witten in the field of Arabic language and rhetoric, and researches in this field were used. This research; It consists of an introduction, two chaptes and a concusion. In the introduction part; the subject, purpose, importance and working methods of the research are stated. In the first part; the importance, characteristics and purpose of literary arts are stated, the consepts of“fesâhat”and“rhetoric”were introduced and general infotmation about these sciences was given and explained with examples. In the second part; the sub-titles of rhetoric“meâni”,“beyân”and“bedi'”were introduced, brief information about their historical development was given, different literary arts from these branches of science are discussed and explained in general terms, their parts are explained with examples. Again, the use of these arts in Turkish literature has been examplified by contcat. In addition, in the last part of each literary art, examples found in Surah Ma'ide were explained by giving, and the beauties that these arts add to the word and meaning wereb revealed. In resul section; a general assessment of the information obtained during the study was made.