Removal of chlorinated organics from pulping effluents by activated sludge process
Kağıt snayi atıksularında klorlu organik bileşiklerin aktif çamur sistemi ile arıtılması
- Tez No: 68511
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL F. GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZ KAĞIT SANAYİİ ATIKSULARINDA KLORLU ORGANİK BİLEŞİKLERİN AKTİF ÇAMUR SİSTEMİ İLE ARITILMASI Ataberk, Şelale Ş. Yüksek Lisans, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Celal F. Gökçay Ocak 1997, 75 sayfa Yıllık bitkiler kullanarak Kraft kağıt hamuru üreten bir kağıt fabrikasının toplam atıksuları laboratuvar ölçekli bir aktif çamur sisteminde arıtılmıştır. Ortalama arıtan, toplam organik karbon (TOC) için %83 ve organik halogenler (AOX) için %21 olarak gözlenmiştir. Çamur yaşının (SRT) AOX arıtımına olan etkisi incelenmiş ve en yüksek AOX arıtımının (%30) 20 günden uzun bekleme sürelerinde gerçekleştiği bulunmuştur. Katı ve sıvı fazlardaki madde dengesi, yaklaşık 10günden uzun sistemde katılar bekleme sürelerinde arıtılan AOX'in hemen hemen tümünün (%99) metabolize olduğunu göstermektedir. Sistemde çamur yaşı 5.6 gün olduğunda AOX arıtımı %4'e düşmüştür. Madde dengesi bu çamur yaşında AOX arıtım mekanizmasının da değiştiğini ortaya koymuştur. Çamur yaşı 5.6 gün olduğunda» günlük atılan biyokütle üzerine adsorplanan AOX miktarının sistemde arıtılan AOX'in tamamına (%100) karşılık geldiği bulunmuştur. Konsantrasyonun AOX arıtımına olan etkileri kesintili deneylerle araştırılmıştır. Ek besin (karbon) kaynağının bulunmasının deklorinasyon aktivitesini arttırdığı, ancak AOX konsantrasyonunun etkisinin açık olmadığı gözlenmiştir. Ek besin kaynağı sağlandığında ise AOX'in mikroorganizmalar üzerinde toksik bir etkisi olmadığı, tüm durumlarda görülmemekle beraber, bulunmuştur. Sağlanan tek karbon besin kaynağı AOX'li organikler olduğunda ise, mikroorganizmaların klorlu organik bileşikleri metabolize ettikleri gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: klorlu organikler, AOX, kağıt endüstrisi atık suları, aktif çamur, biyolojik parçalanma. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REMOVAL OF CHLORINATED ORGANICS FROM PULPING EFFLUENTS BY ACTIVATED SLUDGE PROCESS Ataberk, Şelale Ş. M.S., Department of Environmental Engineering Supervisor: Prof.Dr. Celal F. Gökçay January 1997, 75 pages Combined effluents from a Kraft pulp mill using yearly plants were treated in a laboratory scale activated sludge system. Average removals were 83% and 21% for total organic carbon (TOC) and adsorbable organic halogens (AOX) respectively. The effect of the operating solids retention time (SRT) on AOX removal was investigated and it was found that highest AOX removal (30%) occurred at SRTs above 20 days. Mass balance on the system indicated that 111almost all of the AOX removed was metabolized (99%) at operating SRTs above 10 days. The efficiency of AOX removal decreased to about 4% when the system SRT was lowered to 5.6 days. Mass balance analysis revealed that AOX removal mechanism also changed; loss of the AOX adsorbed onto the daily wasted biomass from the system accounted for 100% of the overall AOX removal at 5.6 days of SRT. Batch tests were performed to determine the effect of AOX concentration on AOX removal. A supplemented carbon substrate increased the dechlorination activity, however the effect of influent AOX concentration was not clear. In the presence of an supplement carbon substrate, AOX appeared to be non-toxic to the microorganisms, but this fact was not observed for all the cases. When the only available substrate was AOX- organics, the microorganisms appeared to metabolize the chlorinated organics. KEYWORDS: chlorinated organics, AOX, pulping effluents, activated sludge, biodegradation.. IV