Bilgisayarlı tomografide ölçülen abdominal visseral yağ miktarının prostat kanseri gleason skoru üzerine etkisi
The effect of abdominal visceral fat amount measured in computed tomography on prostate cancer gleason score
- Tez No: 685153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÇİNAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Prostat kanseri erkek cinsiyette en sık görülen ikinci kanser olarak öne çıkmaktadır. Obezite pek çok hastalıkta olduğu gibi prostat kanseri etiyolojisinde de sorumlu tutulmaktadır. Araştırmalarda obezitenin en önemli belirteci olarak vücut kitle indeksi (VKİ) kullanılmaktadır. Ancak VKİ genel yağlanmayı göstermekte olup özellikle kas kütlesine sahip erkeklerde adipoz doku ve yağsız kütleyi sınıflamamaktadır. Abdominal yağ dağılımını göstermemektedir. Bu nedenle kesitsel abdominal görüntülerde visseral ve subkutan yağ dokusu ölçümleri obezitenin tayininde daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.2012 – 12.2020 tarihleri arasında prostat kanseri (PCa) nedeniyle tanı ve takibi yapılan hastaların verileri tarandı. Bu hastalar içerisinden tanı aldığı tarih öncesi ve sonrası 6 aylık dönem içerisinde herhangi bir nedenle kesitsel abdominal görüntüleme yapılmış olan daha önce PCa nedeniyle tedavi almamış 276 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların prostat spesifik antijen (PSA) değerleri, International Society of Urological Pathology (ISUP) dereceleri elde edildi. Toplam gleason skorları
Özet (Çeviri)
Introduction: Prostate cancer stands out as the second most common cancer in the male gender. Obesity is also held responsible in the etiology of prostate cancer, as in many diseases. BMI is used as the most important indicator of obesity in studies. However, BMI shows general adiposity and does not classify adipose tissue and lean mass, especially in men with muscle mass. It does not show the abdominal fat distribution. For this reason, visceral and subcutaneous fat tissue measurements in cross-sectional abdominal images are being used more frequently in the determination of obesity. Materials and Methods: In the study, the data of patients diagnosed and followed up for prostate cancer between 01.2012 and 12.2020 were scanned. Among these patients, 276 patients who had not received any treatment for PCa before and who had cross-sectional abdominal imaging for any reason within 6 months before and after diagnosis were included in the study. PSA values and ISUP scores of the patients were obtained. Total gleason scores were grouped as